Номинацията на Екатерина Захариева за министър на правосъдието на България е ясен знак за продължаване на реформата в българското правосъдие, на мнение е президентът Росен Плевнелиев.
Чрез диалог, национално отговорен подход, институционално сътрудничества на всички - от президента през Министерския съвет до парламента и съдебната власт, само по този начин може да се гарантира продължаването на реформата в сектор правосъдие, каза в Смолян той, цитиран от БНР.
"Да, свидетели сме на конституционни промени. Те са стъпка в правилната посока, но не са достатъчни. Предстои въвеждането на Закона за съдебната власт и на процесуалните закони, които са не по-малко, да не кажа по-важни, за съдебната реформа в България. Сигурен съм, че с качествата, които госпожа Захариева притежава и ако получи подкрепата на българския парламент, реформата в българското правосъдие ще продължи на висока скорост", посочи държавният глава.
"Съгласен съм с нейната оценка, че това е реформата на реформите в България. Ако не придвижим напред реформата в българското правосъдие няма да има работни места, няма да има нови инвестиции, няма как да се развиваме и да забогатеем. Правната несигурност е предпоставка за бедност", допълни той.
Плевнелиев допълни, че е съгласен и с друга оценка на Екатерина Захариева - че трябват последователни усилия: "Има стратегия, която беше подкрепена в Народното събрание. Сега има и конституционни промени, които са факт. Продължаваме последователно напред със Закона за съдебната власт, с процесуалните закони. Ако трябва и с нови промени в Конституцията на по-късен етап".
Държавният глава допълни, че трябва да си даваме сметка, че съдебната реформа има много силно международно отношение: "България не е сама в своите усилия да реформира българското правосъдие. Заедно с Европейската комисия, с Венецианската комисия, заедно с държавите наши партньори ще постигнем това правосъдие което искаме. Госпожа Захариева има висока международна репутация, тя може да помогне за това. Днес българския народ е жаден за справедливост. 94 процента от българските граждани очакват справедливост, те не се доверяват на системата на правораздаване".