Със 106 гласа "за", един против и седем "въздържал се" парламентът прие Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2020 и за определяне на числеността на въоръжените сили.
Програмата определя параметрите за развитие и основните насоки за изграждане на отбранителните способности на въоръжените сили до 2020 г. чрез ангажиране на политическите, икономическите, технологичните, информационните, военните и гражданските ресурси на страната. Документът отчита настъпилите изменения в геостратегическата среда за сигурност в непосредствена близост до нашата територия, генериращи нестабилност, рискове и заплахи, като определя областите от способности на въоръжените ни сили, които трябва да се развиват приоритетно, за да сме в състояние да отговорим адекватно на предизвикателствата, се посочва в доклада на парламентарната външна комисия.
За изпълнение на възложените мисии и задачи въоръжените сили ще поддържат обща численост не по-малко от 37 000 и не повече от 40 000 души. Разходите за личен състав и за текуща издръжка и капиталовите разходи за 2015 г. са в съотношение 73:21:6. В периода 2020-2024 г. трябва да се постигне съотношение на тези разходи 60:20:20. Това съотношение представлява средните норми за страните от ЕС, а постигането на 20 на сто капиталови разходи е в съответствие с приетата от държавните и правителствените ръководители на страните-членки на НАТО Декларация от срещата на високо равнище в Уелс през 2014 г., се посочва в доклада на външната комисия.
Относителният дял на бюджета за отбрана към брутния вътрешен продукт се запазва на ниво, не по-ниско от достигнатото със Закона за държавния бюджет за 2014 г., а с нарастването до 2024 г. следва да осигури изпълнение на решенията от Срещата на високо равнище на НАТО в Уелс, отбелязва в доклада си и парламентарната комисия по отбрана. В него се казва още, че особено ангажиращо по отношение на модернизацията и военните способности е изпълнението на заложените 11 измерители, отчитащи нивата на инвестициите за отбрана, приноса за развитие на способностите и фактическия принос към колективната сигурност на на НАТО.
Министърът на отбраната Николай Ненчев отбеляза, че документът е факт благодарение на усилията на много хора и е бил подложен на широко обсъждане, започнало в началото на годината. Той посочи, че са изразили отношение всички парламентарни групи и екипът се е съобразил с постъпилите предложения.