В един такъв свят на предизвикателства народите, които търсят мира, дружбата, просперитета и развитието, в крайна сметка, ще бъдат победители, защото това създава блага за хората, а ние - и България, и Китай, сме си поставили такава цел. Това каза министър-председателят Бойко Борисов по време на участието си в инвестиционен форум, организиран от Българската агенция за инвестиции в Шанхай.
Пред присъстващите представители на над сто фирми премиерът отбеляза няколко факта, които ни отличават от останалите страни като по-добро място за инвестиции - членове сме на ЕС, със стабилна парламентарна подкрепа и правителство, с най-ниските данъци в ЕС, с високообразовани хора, с прекрасен климат, туризъм земеделие, животновъдство, тютюнопроизводство. Според Бойко Борисов България, Сърбия, Македония , Румъния и останалите страни от Централна и Източна Европа могат да реализират съвместни проекти с Китай, предава БТА.
Вицепремиерът Томислав Дончев смята, че стокооборот от 1,8 млрд. долара е нищожно малко за потенциала, който имат двете държави и двете икономики. Можем с пъти повече. Не сме изчерпали потенциала в сферата на машиностроенето, селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, високите технологии, търговията, смята Дончев.
Той акцентира върху стратегическото географско място на страната ни. Всяка компания чрез присъствието си в България получава пряк и неограничен достъп до огромен пазар, заяви вицепремиерът и отбеляза, че българското правителство прави всичко възможно да гарантира реда, мира и спокойствието не само на българските граждани, но и в региона. България е мирно и спокойно място, с икономическа и политическа стабилност, с правителство, ориентирано към бизнеса, с министри, които можете да се срещнете , да разговаряте и да получите подкрепа, посочи още Дончев.
Той отбеляза, че има готовност да се обявят концесии за редица ключови пристанища и летища в страната, което в контекста на географското положение и транспортните коридори представлява възможност за китайската страна.
Министърът на земеделието и храните Десислава Танева се спря на дългогодишните традиции в сектор "Земеделие" у нас. Тя посочи, че над половината от територията на страната могат да бъдат отглеждани земеделски продукти и все още има територия, която може да бъде разработвана за определен тип култури. В последните 5 години има успешни проекти, реализирани между Селскостопанска академия и китайски партньори, включително с предоставяне на лицензи за определени сортове череши и малини, коментира Танева.
Тя отбеляза, че за последните три години стокообменът е нараснал над два пъти и причина за това са направените инвестиции. За някои стоки, като например царевицата, износът от България за Китай е нараснал 50 пъти, а за вината - два пъти. Танева отбеляза също подготвяната процедура за износ на пресни череши. Днес се очаква да бъде подписан договор за нов инвестиционен проект - за производство на олио в Бургас. Инвестицията е в размер на 7 млн. долара, срокът за изграждането е 2 години, и ще се открият 120 нови работни места.