Българският парламент може да поеме отговорност за изграждането на електронна платформа за диалог между парламентите на страните-членки на ПСЮИЕ.
Това заяви председателят на парламента Цецка Цачева по време на международна конференция на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, която започна днес в София. Във форума участват представители на 13-те страни-участнички в ПСЮИЕ. България пое годишното председателство от юли 2015 година. Цачева, която е и президент на Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ, посочи, че днес повече от всякога водещо значение придобива регионалното измерение на стратегическото сътрудничество. По думите й под натиска на миграционната криза отношението към нашите страни се променя и днес е време за диалог и за изграждане на нови партньорства.
Нашите страни се нуждаят от развитие, основано на сигурност. Постигането на по-високо равнище на транспортна, енергийна и инфраструктурна свързаност е в основата на икономическия просперитет, насочен към развитие на човешкия потенциал и качеството на живот в нашите страни, каза председателят на парламента. По думите й при днешните условия се разгръщат нови пространства за парламентарна дипломация. От нас днес зависи да върнем доверието на гражданите в техните представители. Пътят към неговото възстановяване минава през повишаване на качеството на парламентарната дипломация и разширяване на парламентарното сътрудничество, смята Цачева. Ние сме не само най-новата интерпарламентарна институция, бихме искали да бъдем и най-модерната централна платформа за парламентарен диалог, коментира още Цачева.
Заместник-министърът на външните работи Валентин Порязов посочи, че засилването на свързаността между нашите страни е тема от основно значение за региона и отбеляза като важни цели осъществяването на проекти в областта на транспорта и енергийната инфраструктура. Като едно от предизвикателствата Порязов посочи миграцията и информира, че предстои конференция, свързана с миграционната политика, в първото тримесечие на 2016 г. Заместник-министърът на външните работи посочи, че българското председателство поставя фокус и върху икономическото развитие на региона. Той отбеляза като други важни теми и свободата на медиите и изразяването, както и културното наследство.