В рамките на 70-ата сесия на Общото събрание на ООН основните обсъждани теми бяха конфликтът в Сирия и бежанския поток. Беше отбелязано, че светът в момента е тежко счупен и повреден. Това каза външният министър Даниел Митов в предаването "Още от деня" по БНТ.
По темата за конфликта в Сирия външният министър посочи, че говорейки за конфликта, който продължава вече четири години, е бил търсен диалог и обединение. Той призна, че такъв не е бил намерен. "В страната беше създаден властови вакуум и там се наместиха терористични групировки. Те трябва да бъдат унищожени - това е ясно за всички".
Когато се отправя призив за формирането на коалиция срещу друга държава, както през Втората световна война, усилията трябва да са координирани и не могат да се поставят условия. "Такова условие е оставането на власт на Башар Асад. Този човек трябва да отговаря за действията си, с които атакува собствения си народ. Докато цялата опозиция срещу него бива третирана като терористи, няма да може да се води диалог", категоричен е външният ни министър.
Каналите за комуникация с Русия трябва да бъдат отворени, убеден е Даниел Митов. Той допълни, че особено по отношение и на Иран и на Сирия. "Но това няма как да става през налагането на условия и еднолични действия. Трябва да има координация, за да се избегнат инциденти. Целта трябва да бъде ИД, а не умерената сирийска опозиция. Трябва да е много ясно срещу кого се води битката, а не да се създаде ситуация, която да генерира още по-големи бежански потоци".
"Само с въздушни удари няма да стане. Сухопътна операция трябва да бъде проведена от държавите в региона, а не от коалицията в момента. Тя трябва да бъде гарантирана през международни санкции".
Режимът на Башар Асад много дълго време не атакуваше ИД, за да се справи по-лесно с умерената опозиция. Териториалната цялост на Сирия трябва да бъде запазена. Бежанските потоци идват предимно от лагерите в Йордания и Ливан. Това са хора, които са избягали преди повече от три години от гражданската война на Асад. Ако не се справим с диктатора бежанската вълна ще се засили, прогнозира дипломат номер едно на България.
Скоро ще има официално писмо от българския министър-председател с позицията на страната ни относно кризата в Сирия.
На срещата бе обсъдена и ситуацията с бежанската криза. Стигна се до извода, че трябва да се създадат лагери в Сирия или около нея, които да приютят бежанците. Икономическата миграция създава проблеми освен на ЕС и на страните, от които идват бежанците. Ако не се депортират тези хора, ще се спира финансирането. Трябва да променим Дъблинския регламент. Подготвят се мерки за пресичане на икономическата миграция.
Не може да се възприема промяната в Закона за въоръжените сили, като чужда охрана на границите ни. Отбраната се осъществява от Българската армия или от съюзнически сили. В случай на война ще се възползваме от помощ. Няма проблем да разширим периметъра си, посочи Митов.