Не може да сме в съюз със страни, в които има почти нулева корупция и да не отбелязваме почти никакъв напредък по тази тема. Бях длъжна да предложна най-добрите практики и го направих. Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия вицепремиерът Меглена Кунева по повод отхвърления от парламента на първо четене антикорупционен закон.
По думите й проверката на имуществото на хората по високите етажи на властта и проверката за конфликт на интереси трябва да се осъществява от един и същи орган.
Този закон е само за две неща – за имуществените декларации и за конфликта на интереси. Той не е насочен към широкия кръг граждани, а е насочен към около 10 000 души, заемащи длъжности. Законът не предвижда да се започва работа срещу някого, ако няма доказателства срещу него, посочи Кунева. Тя обясни, че според текстове в закона, че ако някой от висшите политици се движи със скъп автомобил и казва например, че е на приятел, ще трябва в декларацията да обясни и за кой приятел става въпрос.
Вицепремиерът заяви задоволство от това, че въпреки че беше бламиран, антикорупционният закон беше подкрепен от ГЕРБ и Реформаторския блок. Това показва, че носещата конструкция на кабинета е стабилна, каза Кунева.
Вицепремиерът засегна и темата с бежанската криза. По време на кризата се разбра, че Европа трябва да има обща политика. Разбра се, и че Дъблинското споразумение, което гласи, че бежанците трябва да остават в страната, в която първоначално са влезли или да бъдат връщани там, не работи. Германският канцлер Ангела Меркел на 4 септември на практика денонсира споразумението, като каза, че бежанците са добре дошли в Германия. Всяко изказване на политик, който е начело на европейска държава, засяга всички, коментира Кунева.
По думите й засега не може да се определи колко ще е квотата с мигрантите, които трябва да приеме всяка държава членка на ЕС, тъй като мигрантите, които напират към Европа всеки ден, също подлежат на разпределение.
Кунева: Европа трябва да има обща политика за бежанците
- 21.09.2015 | 08:25
- 1919