Пореден скандал се разрази в парламента днес.
Независимият депутат Велизар Енчев и колегата му от БСП-Лява България Филип Попов бяха изгонени от пленарната зала. Причина за това стана обсъждането на Закон за отпадането на давността за наказателното преследване на престъпления по време на комунистическия режим. Текстът бе подкрепен със 111 гласа "за", 30 "против" и 7 "въздържали се".
Енчев се обяви срещу Закона, защити Народния съд и нарече министъра на отбраната криптофашист. Повод за това стана изказване на депутата от ГЕРБ Методи Андреев, който заяви, че много от БСП били скрити комунисти. Това даде повод на Велизар Енчев да контраатакува, че във властта имало скрити фашисти, т.е. криптофашисти. Земеделците от БЗНС, които сега са в Реформаторския блок, били такива. Следователно и военният министър Ненчев, който е лидер на БЗНС, бил криптофашист. Последва реакция на председателстващия заседанието Димитър Главчев, който спря микрофона на Енчев и заяви, че го отстранява от заседанието на основание чл. 156, ал. 1 от правилника на парламента.
След гласуването от БСП поискаха оставката на заместник-председателя на НС Димитър Главчев, тъй като по време на дебатите Филип Попов от БСП също бе изгонен от пленарната зала, тъй като обвини в нищета българския парламент. Депутатите започнаха да скандират "Цецка", която в момента беше извън пленарната зала, но се отзова на скандиранията в зала. "Предлагам да се успокоим и да продължим работата си. Що се отнася до дисциплинарното наказание, има процедура, по която то може да се оспорва. Ще бъде разгледано и ще се произнесем", заяви тя.
Янаки Стоилов от БСП подчерта, че трябва да се има предвид, че българският парламент проявява недостиг и в този случай парламентът не е на ниво. Стоилов уточни, че мнението му е същото като на колегата му Филип Попов и призова Цецка Цачева да отмени наказанието.
Според приетия Закон не се изключват по давност наказателното преследване и изпълнението на наказанието по отношение на престъпления, извършени по политически причини, от лица, свързани с комунистическия режим след 9 септември 1944 г., включително и тези, свързани с така наречения „възродителен процес“.
Не се изключват по давност наказателното преследване и изпълнението на наказанието по отношение на престъпления против мира и човечеството; тежки престъпления, извършени в периода от 09.09.1944 г. до 10.11.1989 г. от членове на ръководни органи на Българската комунистическа партия, както и от трети лица, на които са възложени определени длъжностни или партийни функции; престъпления, мотивирани и извършени на база на радикална религия.