Министърът на отбраната Николай Ненчев е поискал подкрепа от коалиционните партньори за промяна в Закона за отбраната и въоръжените сили, която да разреши извършването на съвместна охрана на въздушното пространство.
Това съобщи военният министър пред журналисти в парламента. Днес той е информирал участниците в заседанието на Съвета за развитие към Министерския съвет за намеренията му да внесе програмата за развитие на отбранителните способности в съвсем кратки срокове в Министерския съвет, а по-късно и в Народното събрание. Поисках и подкрепа да бъде променен чл. 130 от Закона за отбраната и въоръжените сили, която да ни разреши да извършваме съвместна охрана на въздушното пространство, посочи още Ненчев.
По думите му съвместната охрана на въздушното пространство се насърчава от партньорите ни в НАТО, ще ни улесни и ще ни спести средства. Би могло да се случи скоро, бихме могли да си сътрудничим с Полша, Румъния, Гърция и с Италия, посочи той. "Водил съм разговори по принцип дали например Румъния, Полша или друга страна би имала възможност и проявява желание да извършваме това действие заедно", каза още министър Ненчев.
Относно ремонта на изтребителите и необходимостта от актуализация на бюджета, военният министър обясни, че е разговарял с министър-председателят, има категорично неговата дума и предполага, че такъв разговор е воден и с финансовия министър Владислав Горанов. До края на годината може и да не е необходимо да се отпуснат пари, уточни Ненчев. Договорът, който сключваме с полската страна за ремонт на изтребителите е с разсрочено плащане, освен това имаме близо 7 млн., които са предвидени за това, посочи той.
Министър Ненчев съобщи, че желанието му е да възложи ремонта на хеликоптерите Ми-17 на "Терем - Летец". По думите му дружеството може да се справи с това предизвикателство, освен това ще се осигури и работа за хората. Почти изразходихме ресурса на единия от нашите хеликоптери Ми-17, налага се ремонт и на двата, добави той.
Николай Ненчев посочи, че при необходимост, ще изпрати още военнослужещи на границата заради бежанската вълна. Това трябва да каже министър Румяна Бъчварова, с която съм в постоянна връзка и диалог, добави той. Министърът уточни, че в момента 16 военнослужещи помагат на границата с Македония, а от началото на годината имаме военни на границата с Турция, които оказват само логистична подкрепа.