Борисов: Около 30 гласа не ни достигат за промените в Конституцията

Булфото
share

Имаме около 130 гласа за промените в Конституцията, а са ни необходими 160. Това каза министър-председателят Бойко Борисов по време на Годишната среща на министър Даниел Митов с посланиците на Република България.

"Доста напред придвижихме пенсионната реформа, здравната. Надявам се и днес на председателския съвет да успеем да придвижим напред и съдебната, защото имаме малко време. Приехме една стратегия за съдебна реформа, която събра голямо мнозинство в парламента. Впоследствие група депутати внесоха текстове за няколко промени в Конституцията. Когато дойде време да се гласува, се оказа, че има диаметрални противоречия между партиите", обясни Борисов. Той посочи, че има около 130 гласа, а са необходими 160 за промяна в Конституцията.

"Затова се наложи да се проведат многократно и консултации с опозиционните партии. ПФ не беше сигурен, нищо, че подкрепя управлението. Благодаря на Валери Симеонов затова, че се яви един от моторите това да се случи. ПФ вчера потвърди подкрепата си, БДЦ също, ДПС с куп компромиси, които направи, промени своето решение. Продължиха срещите и с колегите от РБ. На път сме да се обединим около нещо, което 25 години много са искали да направят, но по една или друга причина не е направено. Предложението ни, по което мога да събера над 180 гласа, е разделянето на ВСС", подчерта Борисов, цитиран от "Фокус". Той уточни, че второто, по което имат голямо съгласие е засилването на съдебния инспекторат.

"Третото е за избора на магистрати - да си идва по вертикалата от тях. Върху това искаме да съберем над 180 гласа. По моята сметка можем да съберем поне 190 гласа. Ще питаме Конституционния съд между първо и второ четене дали това е „ОК” според тях. Това би било голям знак към нашите партньори, защото това е ключово. Всеки иска да си препише заслуга и да водещ, с изключение на мен. Надявам се да успокоим всички, че загубите са никакви, а ползите огромни. Това ще даде възможност за добри инвестиции и добър доклад", каза още Бойко Борисов.

Премиерът коментира и срещата си с върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини. "Имахме среща час и половина с г-жа Могерини. България се представя като един от най-големите и дисциплинирани членове на ЕС и НАТО. Винаги в годините назад, съм настоявал да съдите по делата на всяка държава, премиер и министър. Нищо по-добре от фактите не говори за една правилна политика. При един толкова многообразен парламент и съседи, в които се генерира нестабилност, е много важно България да бъде фактор на стабилност и компромис в региона. Всички знаем, колко трудно се прави правителство в Турция, всички знаем, че оттатък Черно море е Крим, Украйна", заяви Борисов.

"Дори и в Сърбия, да не говорим за Босна и Херцаговина, проблемите не са малки. България беше лоялен член и подкрепи ЕК. Стриктното спазване на санкциите на Европейския съвет генерира финансови загуби в България. Спазвайки общата воля на ЕС, България ще се нареди сред страните, които приехме трите основни инфраструктурни проекта. Когато казахме, че спазваме стриктно третия либерализационен пакет, и спряхме "Южен поток", партньорите от НАТО ни разбраха. България проявява лоялност и дисциплина и отива на пряка конфронтация с Русия. Натискът, който има от констрасанкциите е само в България", каза още Бойко Борисов.

Водещи новини

Още новини