Членът на германския Бундестаг и зам.-председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз (ЕС) Ахим Бархман отрече в официално писмо да е вярно твърдението, че правосъдният министър се е изказвал против Шенген.
В писмо, което е изпратено и до германския посланик у нас Детлеф Лингеман, Бархман заявява, че Христо Иванов под никаква форма не е отправял към него молба да не се допуска влизането на България в Шенген, докато не бъде осъществена съдебната реформа.
Писмото бе разпространено до медиите от пресцентъра на Министерство на правосъдието.
Припомняме ви, че Христо Иванов бе обвинен, че убеждавал представители на Бундестага да не ни подкрепят за Шенген, докато не влезе в сила съдебната ни реформа. По-рано председателят на комисията по европейски въпроси в НС Светлин Танчев призна пред журналисти, че от германски представител е получил такава информация.
Прилагаме пълния текст на писмото от Ахим Бархман:
Ахим Бархман
Член на Германския Бундестаг
Заместник-председател на
Комисията по въпросите на Европейския съюз
Берлин, 9 юли 2015 г.
Уважаеми господин посланик Лингеман,
Уважаеми дами и господа,
Във връзка с публичните твърдения в българската преса с настоящето декларирам:
1. Министърът на правосъдието Христо Иванов под никаква форма не е отправял към мен молба, да не се допуска влизането на България в Шенген , докато не бъде осъществена съдебната реформа.Това не е вярно.
2. Невярно е, че съм информирал депутата Светлин Танчев по време на разговора с българските депутати – членове на Комисията по европейски въпроси и контрол на Европейските фондове, че министър Иванов ме е молил, споразумението за Шенген да бъде приложено напълно за България, когато получи зелена светлина за своята съдебна реформа. Това може да бъде потвърдено и от други лица.
3.Следователно изказванията на господин депутата и председател на Комисията по европейски въпроси и контрол на Европейските фондове Светлин Танчев не са верни и по никакъв начин няма да бъдат потвърдени от мен.
Германия подкрепя съдебната реформа на българското правителство. От години Европейската комисия предупреждава чрез своите доклади по Механизма за сътрудничество и оценка за необходимостта от провеждане на реформа.Реформите в областта на правосъдието по наше виждане са от съществено значение за ефективно противодействие на системите на организираната престъпност и корупцията.
Аз останах с впечатлението, че министърът на правосъдието Христо Иванов е една от движещите сили при осъществяването на реформата. Поради това аз подкрепям неговия ангажиращ подход за постигане на възможно най-широк консенсус в България.
Моля сърдечно за коригиране на представената информация по отношение на засегнатите лица, пред обществеността и пред съответните институции.
С приятелски поздрави
Ахим Бархман, член на Бундестага
Берлин, 9 юли 2015 г.