В Гърция конструктивният диалог е изместен от емоции и безсмислено надприказване. Страната е в ситуация, в която няма как да се намери решение на проблема, заяви пред БНР депутатът от БСП– Лява България и член на Президиума на ПЕС Кристиан Вигенин.
"Този референдум ще отчете мнението на гръцките граждани, но възможността проблемът, пред който е изправена Гърция, да бъде решен само от гръцките граждани и правителство не съществува. Каквото и да се случи в неделя, от понеделник пак трябва да има преговори, пак трябва да има компромиси. Защото в днешния глобален свят, в рамките на глобалната финансова система, която имаме и при ситуацията, в която в момента е Гърция, не може да се извади сама от такава криза", допълни Вигенин.
Според него ограниченията, които бяха наложени на Гърция с началото на спасителните програми, са довели до задълбочаване на кризата и от ПЕС са отправили своите критики в тази посока.
Европейският съюз трябва да се опита да стимулира гръцката икономика, смята Вигенин. Той припомни и един факт от 2011-та година:
Тогавашното социалистическо правителство на Папандреу, което преговаряше по първата програма, в един момент видя, че на Гърция се налагат условия, които са неприемливи икономически и политически. Тогава, за изненада на всички, обяви, че ще предизвика референдум. Реакцията беше много остра, включително в самата Гърция, но и от партньорите. Тогава той се отказа от този референдум. Има едно емблематично изказване на Ципрас в онзи период, в което казва, че не може подобни решения да се стоварват на гърба на гръцките граждани, че това е бягство от отговорност на правителството. Виждаме, обаче, че политическата среда в Гърция е такава, че референдумът се оказва единственото решение на сегашното правителство.
Това, което днес е Гърция, не може да бъде повод за гордост нито от страна на институциите, нито от страна на гръцкото правителство, смята Вигенин:
Разчитам от понеделник на повече разум, на повече реализъм и на стремеж на първо място и преди всичко да се помисли за гражданите на Гърция, защото те имат най-малка вина, както за неразумната финансово-икономическа политика в предишните години, така и за резултатите от наложените от институциите ограничения в последните години.
Според депутатът въпреки настоящата криза, България трябва да се подготвя за членство в Еврозоната.