Месец отсрочка на поскъпването на тока не е решение на проблема.
Това заяви Волен Сидеров след извънредното заседание на комисията в Народното събрание за контрол върху КЕВР. Въпреки, че не е член на комисията, лидерът на „Атака” присъства на заседанието, тъй като темата за цената на тока е изключително важна за обществеността. „Какво точно ще стане за един месец, което да реши трайно нещата в тази сфера, защото те са много сериозни. Нашето предложение е да има мораториум на цената на тока поне за 6 месеца, през които да се направи преглед на националната стратегия по енергетика, да се види как се формира цената на тока, да се предоговорят договорите с американските „Марици“ и ВЕИ-тата. Защото това е основната причина българският ток да е скъп за потребителите“, коментира пред журналисти Волен Сидеров.
Според него едномесечен мораториум е палиативно решение и не дава решение на проблема. „Ще дойде 31 юли и въпросът ще стои по същия начин. От "Атака" искаме да се реши трайно и принципно въпросът за цената на тока, т.е. да се регулира, да се намали. Да се премахнат тези договори, по които сега държавата, чрез НЕК, е задължена да изкупува прескъпата цена на ток от американските „Марици“ и ВЕИ-тата“, заяви Сидеров.
Той припомни, че миналата седмицата мнозинството в НС отхвърли предложението на партията му за мораториум на цената на тока. „А през 2013 г. по наше предложение се наложи 20% такса върху печалбата на ВЕИ-тата, но за съжаление Конституционният съд го отмени. Тогава бяхме успели да осигурим около 200 млн. лв. в касата на НЕК. Сега се търсят към 280 млн. лв. Ако беше останало нашето предложение, а не върнато от КС под натиска на президента и основните политически сили като ГЕРБ, сега щеше да е излишен този спор“, коментира още националистът. Той е категоричен, че трябва да се върне 20%-та такса върху печалбата на ВЕИ-тата.
След заседанието на комисията народният представител Магдалена Ташева заяви, че националистите искат да започне разследване за съзнателното фалиране на Българския енергиен холдинг и държавната „Марица-2“.