Плевнелиев: Надявам се да позиционираме България като едно добро място за правене на бизнес

share

Възможностите на България да задълбочи икономическите си връзки с държавите от Латинска Америка и Карибския басейн ще бъдат сред обсъжданите теми от президента Росен Плевнелиев по време на предстоящите му разговори в Брюксел, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

 Плевнелиев е в белгийската столица за участие в Срещата на върха на Европейския съюз с Общността на държавите от Латинска Америка и Карибите (ОДЛАК).

Държавни и правителствени ръководители на 61 държави от ЕС и Латинска Америка и Карибския басейн ще вземат участие в срещата на високо равнище в Брюксел. „Надявам се да успеем да позиционираме България като едно добро място за правене на бизнес“, обобщи очакванията си от срещата президентът Росен Плевнелиев.

„Заявката на страната ни са ниските данъци, най-ниските разходи и възможностите, които предлагаме за правене на бизнес в ЕС. България е стабилна и предоставя изгодни условия за страните от Латинска Америка и Карибите да позиционират търговските си пътища през страната ни“, коментира президентът Росен Плевнелиев пред български журналисти в Брюксел.

„Годишният стокообмен на България с Латинска Америка е едва около 230 млн. щ. д. и няма как да бъдем доволни от това, можем много повече. Същевременно ЕС е първи търговски партньор на този регион и можем да постигнем повече като използваме платформата на ЕС да задълбочим търговско-икономическите си връзки“, допълни президентът.

В рамките на Срещата на върха ЕС-ОДЛАК се очаква президентът да обмени мнения със свои колеги от Мексико, Бразилия, Чили, Аржентина. Това са страните, които формират най-голям дял от българския експорт за региона.

„Перспективите за българската икономика се изразяват във все по-активните български компании и в увеличаващия се износ. В последните години наблюдаваме отваряне на българския бизнес към нови пазари. Страната ни може да предложи високо качество в областта на информационните и комуникационните технологии, образованието, машиностроенето, възобновяемите енергийни източници, инженеринга, земеделието и производството на храни“, каза още президентът Плевнелиев.

Електронното гласуване е бъдещето. Предстои да бъде въведено в много държави и технологиите го позволяват, коментира президентът по повод предложения от него референдум, който да се проведе заедно с местните избори на 25 октомври.

„Дължим това на българите, които пътуват по света и искат да видят държавата на тяхна страна. Те трябва да се възползват от конституционното си право да гласуват, независимо в коя точка на света се намират“, подчерта президентът Росен Плевнелиев.

„Не поставям под съмнение възможностите на съвременните технологии да гарантират сигурността и честността на вота в много по-голяма степен при електронното гласуване, отколкото при вота с бюлетини“, категоричен беше държавният глава.

Президентът даде пример с Естония, където електронното гласуване е въведено още през 2005 година.
 

Водещи новини

Още новини