Соцдепутатът Георги Кадиев ще бъде изключен от парламентарната група на БСП. Това потвърдиха пред "Стандарт" високопоставени източници от "Позитано" 20 след инфарктно заседание на червените депутати снощи.
Гласуването по изключването на Кадиев ще се състои днес от 11.30 часа на ново заседание на парламентарната група. Причината за драстичната мярка срещу социалиста е законопроектът му за агитиране на майчин език по време на предизборна кампания.
Кадиев аргументира мотивите си с факта, че българските турци имат правото да слушат на майчин език посланията за изборите и призова депутатите да премахнат забраната. Соцдепутатът даде пример и с речите, които държат европейски лидери у нас, като допълни, че при език, различен от българския, е редно да се ползват преводачи. Още преди седмица Кадиев получи предупреждение да изтегли законопроекта си, защото ще бъде санкциониран. Изключването от ПГ на БСП е прецедент и за пръв път социалистите ще извадят свой от състава на представителството си в народното събрание коментираха избраници. За изключване са необходими 2/3 от гласовете на депутатите от БСП. Сегашната група на социалистите в 43-тото народно събрание наброява 39 души.
Изключването на Кадиев от състава на ПГ на БСП е минало като тема и на Изпълнително бюро на БСП, коментираха червени. Соцдепутатът влезе с преференция в 43-тото народно събрание. Кадиев беше на неизбираемото 9-то място в листата на БСП за 23-ти МИР. Но личния вот на социалисти и симпатизанти на червените го изстреля веднага след водача на листата.
"И така, утре в 11:30 е гласуването за изключването ми от парламентарната група на БСП". Това написа Георги Кадиев във Фейсбук снощи.
"Не може да изключваш депутат заради закон, който е внесъл. При това не лобистки, не корпоративен, а за човешки права. Абсурдно е. Това е само поводът. Причината? Така и не я разбрах, категоричен е Кадиев.
"Законопроектът ми не е причината. Той е съвсем нормален. Убеден съм, че след 10-ина години ще се чудим как изобщо сме спорили за това. Както сега се чудим как е можело да се подкрепя робството, как бели и черни са били в различни градски автобуси, как жени не са били допускани в университет", продължава социалистът.
"Ще ви разкажа една история. През 70-е и 80-е инвестиционният фонд на Харвард инвестира милиарди в Южна Африка, подкрепяйки икономиката на апартейда. Дори когато други фондове изтеглят парите си, те остават. Печалбите са прекалено добри. През 1999 обаче нещата са се обърнали. Харвард е срещу апартейда и кани като гост Нелсън Мандела, предлагайки му титлата "доктор хонорис кауза". Като извинение, но и умирайки от страх, че няма да приеме. Мандела прие. Прости и продължи напред. Бях там, чух речта му."
"Каквото и да стане утре, помнете историята с Мандела. Нещата се обръщат", завършва Кадиев.