Министър Даниел Митов се е срещнал с Франьо Матушич, докладчик по постмониторинговия диалог на ПАСЕ с България, който е на работно посещение у нас. Двамата са обсъдили сътрудничеството между българската страна и Съвета на Европа, както и теми от европейския и международен дневен ред, информират от пресцентъра на МВнР.
Министър Митов е посочил, че съществува ясен и координиран подход в страната към постигане на напредък в областите от приоритетно значение. "Налице е силна политическа воля и решимост за преодоляването на проблемите и провеждане на реформата в съдебна система, гарантиране на свободата на медиите и промяната на Избирателния кодекс", е казал още външният министър. По думите му наред с прилагането на критериите, страната ни се стреми да създаде необходимите условия, за да отговори на новите геополитически предизвикателства. От своя страна Франьо Матушич е казал, че Комисията по мониторинг на ПАСЕ оценява постигнатия напредък, както и наличието на политическа воля за завършване на процеса на предприетите реформи. Той също така е отбелязал готовността на ПАСЕ за приключване на постмониторинговия диалог при представяне от страна на България на ясни аргументи и резултати в тази посока.
България полага и ще продължи да полага допълнителни усилия в проблемните области, независимо от това дали те са предмет на наблюдение от ПАСЕ, е категорично изразената от Даниел Митов позиция. Даниел Митов и Франьо Матушич са обсъдили и приоритетите на предстоящото ротационно председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа, което България ще поеме от Босна и Херцеговина на 10 ноември т. г. Страната ни ще работи за утвърждаване на върховенството на закона, защита на правата на човека, гарантиране на свободата на словото и функционирането на демократични институции.
Сред темите на разговора са били още кризата в Украйна, миграционният натиск и последните развития в страните от Западните Балкани. Двамата събеседници са се обединили около мнението, че настоящите предизвикателства пред международната общност, като въздействието на външни фактори върху медийната среда и съвременните форми на терористична дейност, изискват нови форми на сътрудничество и партньорство между страните за опазване на демократичните ценности.