Политолог: Без промяна в Конституцията не може да има съдържателна съдебна реформа

share

Има политически прозорец за промяна в Конституцията, който се дължи на обществените очаквания. Без промяна в Конституцията съдържателна реформа в съдебната система не може да бъде осъществена. Това беше ясно от самото начало, но не всички коалиционни партньори бяха съгласни. Това каза пред БНР политологът Даниел Смилов.

Въпросът, според него, е колко е широк този политически прозорец. От ключова важност е управляващото мнозинство – ГЕРБ и Реформаторският блок, да застанат зад пакет от реформи и от там нататък опозицията ще трябва да подкрепи реформите или да изложи много добри аргументи "против“. Пасивната защита на статуквото няма да е достатъчна. Това и опозицията го осъзнава, коментира Смилов.

Той заяви, че Висшият съдебен съвет не изпълнява функциите си. Факт е, че този ВСС не работи добре и не изпълнява функции си, дадени му от Конституцията. Имаме очевидни провали в дейността на прокуратурата и съдилищата. Няма ответни мерки от страна на ВСС . Той е натоварен да даде оценка. Да вземем предвид Костинброд – никой няма да понесе отговорност, каза политическият анализатор.

Нов тласък на Висшият съдебен съвет е необходим, смята Смилов. Смяната на хората нищо няма да реши. Съдебната система има нужда от тласък и ново начало. Смяната на ВСС е едно такова начало и особено, ако се променят и процедурите по избиране на квотата на магистратите, изборът стане демократичен и всички магистрати застанат с имената си зад своите избраници. По подобен начин се очаква и промяна в избора на парламентарна квота. Трябва да бъдат избрани хора, доказали своята независимост. Не бива да подценяваме ролята на ВСС. Това е органът, призван да търси отговорност от магистратите, заяви политологът.

Водещи новини

Още новини