Заплатите на министрите няма да се вдигат на всеки три месеца, както е в момента, съобщи Нова телевизия. Предвижда се занапред доходите на висшите държавници да не са вързани със средните заплати в обществения сектор.
Предварителните разчети залагат доходи между 2 и 5 хиляди лева - от заместник-министър до премиер. В Министерството на финансите все още правят разчети.
Финансовият министър Владислав Горанов се обяви категорично за смяна на модела на заплащане, който е в момента, тъй като се стига до парадокси. При масови съкращения на нископлатените в обществения сектор средната заплата там чисто статистически расте. С нея и доходите на депутати и министри.
В момента заплатите на министрите растат на всяко тримесечие. Пенсии и минимални доходи по правило се вдигат един път в годината.
"Обсъждаме други модели, които да бъдат в основа на тези възнаграждения и те да се променят нагоре или надолу. В най-тежката криза в началото на 2009 г. средните заплати растяха, не защото икономиката вървеше напред, а защото се съкращаваха най-ниско платените", коментира Горанов.
За 2 години заплатите на министрите са се повишили с над 300 лева - над 11%. В същото време инфлация няма. Статистиката отчита поевтинаване на живота с 3%. Депутатите сами определят заплатите си и ги гласуват в правилника си. Заплатата в обществения сектор в края на всяко тримесечие по три. В момента взимат по 2886 лева - без бонуси за комисии и за сътрудници.
След март се чака поредното повишаване. И управляващи, и опозиция обаче дават заявки, че са готови да подкрепят смяна на схемата.
Заплатите на министрите са скочили с 11% за две години
- 12.04.2015 | 11:26
- 1532