Необходим е още един месец за дискусия по модела на пенсионната система. Това каза вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, по време на пресконференция в Министерски съвет.
"Помните, че през декември си дадохме три месеца за подготовка консолидиране и укрепване на пенсионната система", посочи Калфин. Той уточни, че мерките, които се взимат са дългосрочни.
"От дискусиите със социалните партньори мисля, че има основа за приемане на един доста широк консенсус по пенсионните проблеми. Този модел в момента не е устойчив и ако той се замрази ще постави в риск цялата стабилност в пенсионната система. Проблемите са големи", каза още Калфин.
По думите му е необходимо укрепване на стабилността и създаване на удобен достъп до пенсионната система, които не позволяват източване. "Мисля, че до края на месец април ще стигнем до пълен консенсус по основните параметри. Следващият месец е месец на публични консултации", подчерта министърът. Той добави, че ще проведе среща с всички коалиционни партньори.
На първо място той посочи, че ще бъдат направени промени водещи до нарастване на приходите в осигурителната система и увеличаване на сигурността на НОИ.
Плавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2037 г. на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо промените в продължителността на живота предлагат от социалното министерство, съобщи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред журналисти в Министерския съвет.
На събитието присъства премиерът Бойко Борисов и министърът на финансите Владислав Горанов Предлага се първоначално нарастване на възрастта за пенсиониране на жените с 2 месеца всяка календарна година до 2029 г., а от 2030г. - с по 3 месеца до 2037 г. Предложението за мъжете е възрастта за пенсиониране да нараства също първоначално с по 2 месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по един месец всяка календарна година до 2029 година.
Нарастване на необходимия осигурителен стаж за пенсиониране при обичайни условия на труд с по два месеца годишно до достигане през 2027 г. на 40 години за мъжете и 37 години за жените са сред предложенията, предлагат от министерството. По отношение на приходната част екипът на МТСП предлага допълнително решаването на два основни проблема, каза Калфин.
Първият е свързан с осигурителните вноски, където следва да се търси съгласие за плавно повишаване на вноските за пенсия и за безработица. Логиката е да се намали огромната субсидираност на НОИ от републиканския бюджет. Това, което се предлага е увеличение в един период от 12 години напред с общо 4.5 процентни пункта, като през година се увеличава с 0,5 вноската за фонд "Пенсии" и на следващата година - с 0,2 процентни пункта вноската за фонд "Безработица". Вторият проблем е свързан с осигуряването на земеделските стопани и тютюнопроизводителите.
Предлага се от следващата година плавно да се повишава размерът на минималния осигурителен доход до достигане на размерите, определени за самоосигуряващите се лица: предложението е за повишаване на минималния осигурителен доход на два пъти по 60 лв., т.е. от 300 лв. на 360 лв. и от 360 лв. на 420 лв., съобщи Калфин. В момента работещите в масовата трета категория труд се пенсионират при възраст 60 г. 8 м. и 35 години стаж за жените и 63 г. 8 м. и 38 години осигурителен стаж за мъжете.