Кунева: Динамиката на вътрешната политика изтласка европейските теми (видео)

share

В следващите няколко месеца инициативата на вицепремиера Кунева „Европейски дебати“ ще доведе у нас еврокомисари за дебати по актуалните теми на Европа

Напоследък динамиката на вътрешно-политическите събития остави европейските политики в периферията на публичното внимание и с „Европейски дебати“ ги връщаме „на терена“. Не трябва да спираме усилията за по-искрено разпознаване на европейските приоритети като български и за по-активно участие на България в изработването на европейските политики. Това каза при откриването на първото събитие от инициативата „Европейски дебати“ в София вицепремиерът по европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева.

Организирах „Европейски дебати“ по повод 10-та годишнина от подписването на Договора за присъединяване на България към ЕС, която се навършва през април, обясни Кунева. Тя добави, че планира дискусии в рамките на инициативата с европейски комисари по големите европейски теми – антитероризъм, бежанци и миграция, дигитална икономика, климатични промени, плана „Юнкер“, приоритетите на Председателствата и икономическия растеж.

По думите на Кунева 10 години след влизането си в ЕС България не се възползва пълноценно от европейското членство. Нямаме голяма събитие, посветено например на плана „Юнкер“, който цели да направи така, че парите от частния сектор в Европа и възможностите на държавите да работят заедно за публичния интерес. Според нея в България европейски теми като мерките срещу тероризма, климатичните изменения и миграцията или бегло, или ненавреме се адресират към обществото и се изтласкват на заден план, а България може да ги реши именно чрез общностната политика.

Около 84 200 жени са самостоятелно заети в последната година, което означава, че са се осмелили да са икономически независими, отбеляза Кунева и добави, че 15 хиляди мъже са били в отпуск по бащинство, а в армията мъжете вече имат право да ползват отпуск по бащинство. Това е добра среда за публичен дебат по темите за равенството, насърчаването на жените и равното заплащане на мъжкия и женски труд, каза Кунева. По думите й, Румяна Бъчварова и министърът на отбраната на Германия заедно биха били добра двойка на жени в силови сектори, което е добър знак от България.

Според вицепремиера Кунева темата за квотите за жени в управлението трябва да се дебатира публично, защото няма еднозначно становище в Европа, освен в северните страни, където вече са въведени. Според нея проблемът с равното заплащане на мъжете и жените трябва да се реши и на законодателно ниво у нас. Неравенството ме отвращава независимо от посоката му – дали когато се нарушава равният старт, равното заплащане на еднаквия труд или когато се прави оценка не според заслугите, а по други критерии, отбеляза още Кунева. Тя изказа благодарност към Кристалина Георгиева като първи гост на инициативата „Европейски дебати“, както и на вицепремиера Калфин, който подкрепи инициативата.

Кристалина Георгиева отбеляза, че след Кунева й е било по-лесно като еврокомисар, защото летвата е била вдигната високо и е била посрещната с респект в ЕК поради високите резултати на предшественичката й. Когато пред жените има бариери да включат таланта си в полза на обществото, от това страда цялото общество, подчерта Кристалина Георгиева и добави, че когато жените поемат лидерството, променят обществото. Тя подчерта, че Финландия и Швеция са постигнали добри резултати в участието на жените в управлението, докато България е под средното ниво. Добре сме по показателя участие на жени в правителството, но изоставаме от средното ниво за ЕС по редица други показатели, обобщи тя. Страната ни се свива откъм хора и затова имаме по-голямо задължение да използваме таланта на жените наравно с този на мъжете, добави Георгиева и подчерта, че в бордовете на големите компании в Европа жените са около 20 %, а целта е да се достигне 40 % участие на жени в управлението до 2020 г.

Вицепремиерът Калфин съобщи, че до средата на годината очаква в Народното събрание да бъде внесен изготвеният вече проект на Закон за равнопоставеност на жените и мъжете, който да регламентира въпросите за равното третиране и еднаквото възнаграждение при еднакъв тип труд. Разработват се и мерки за гъвкаво работно време и ваучерна система като начини за подобряване статута на работещите жени и тяхното насърчаване, каза още той. Калфин поздрави вицепремиера Меглена Кунева за инициативата и изрази надежда, че създаваната с дебатите публична енергия ще помогне за решаването на проблемите с неравенството.
 

Водещи новини

Още новини