На площад "Народно събрание" в София се проведе тържествената проверка-заря, традиционната кулминация на честванията на Националния празник на България - Трети март, които се състояха в цялата страна.
Президентът Росен Плевнелиев прие почетния строй на представителните части на Българската армия в присъствието на председателя на Народното събрание, министри, депутати и представители на дипломатическия корпус. На площада бяха строени две роти гвардейци и три роти от софийския гарнизон - Горна баня, Мусачево и Божурище.
По време на тържествената церемония бе отдадена почит на великите владетели на България и героите от воините.
"В днешния празничен ден всеки българин ще издигне българското знаме като израз на гордост и единство. Имаше времена, в които нашата нация беше лишена от държавност и собствен път на развитие. Ако днес можем да се наречем свободни, то това нямаше да е възможно без Ботев и Левски, Караджата, будителите, строителите на съвременна България. В този ден българите заставаме горди от дедите си", каза президентът в словото си по случай 3 март.
"В този ден сме признателни на хилядите руски войни, румънци, сърби, финландци, литовци и всички други, които загинаха в освободителната Руско-турска освободителна война. Подвигът им няма да бъде забравен, народът ще се прекланя пред тяхната саможертва. В главите ни са символите като Самарското знаме. Те се превърнаха в символ на държавността преди още да имаме държава. Паметни ще останат думите на стария хайдутин Цеко Петков към българските опълченци: "Нека това знаме да обходи от край да край родната земя. Нека то да изтрие тържните очи на нашите майки и дъщери. И наистина тази благословия се превърна в пророчество. 3 март е паметната дата, в която България се върна на картата на Европа. Това беше първа стъпка на политическо изграждане на третата българска държава. Хиляди родолюбци са прегърнали идеята за строежа на България. В основите на българската държавност е вграден духа на възраждането. С гордост можем да кажем, че гордите българи тръгнаха с европейските нации, избирайки европейския път на развитие. Въпреки тежкият Ньойски договор те не се предадоха. Убеден съм, че в днешния век ще съхраним достойнството на възрожденците и ще сме равни на другите народи, дължим го на нашите деди, дължим го на нашите деца, които също ще могат да кажат – Да живее България! Да пребъде България", завърши словото си Росен Плевнелиев.