Кунева: Не може да имаме 28 различни системи на сигурност, трябва ни една

Булфото
share

Заместник министър-председателят по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева взе участие в министерска среща във Вашингтон за справяне с т.нар. "чуждестранни бойци".

Дискусията е част от тридневната среща на високо равнище за борба с войнстващия екстремизъм, организирана от Белия дом, съобщават от пресслужбата на кабинета.

Кунева препотвърди ангажимента на страната ни към Резолюция 2178 на Съвета за сигурност на ООН, която призовава страните за по-тесни връзки и засилен обмен на информация относно действията и движението на терористи или терористични мрежи, в това число и чуждестранните бойци.

В изказването си Кунева защити необходимостта от засилването на контрола на външните граници на ЕС с цел възпрепятстване на транзита на бойци към и от конфликтните зони в Близкия изток. Тя посочи, че разширяването на Шенген и включването на България и Румъния в него, както и плътната употреба на информационните системи от всички държави-членки на ЕС, ще допринесе за общата европейска сигурност.

„Не може да имаме 28 различни системи на сигурност, трябва ни една, с общи стандарти и превантивни мерки“, посочи още вицепремиерът пред делегатите. Тя изтъкна необходимостта от засилено регионално сътрудничество за противодействие на екстремизма и посочи като добър пример сътрудничеството между България и Турция.

Пред журналисти Кунева коментира, че е необходимо България да приеме поправките в Накaзaтелния кодекс, които гарантират по-сурови наказания за лица, свързани с терористични организация. Вицепремиерът посочи, че разбира аргументите срещу законови изменения на парче, но предвид високата степен на терористична заплаха за европейските страни защитата е по-важна. По думите й, до края на март е добре поправките в НК, засягащи състави за терористична дейност, да бъдат приети.

Кунева посочи още, че срещата е била изключително полезна. „България е преден пост, важно е да споделим опит, за да може страната ни адекватно да посрещне предизвикателствата“, каза тя. Според Кунева степента на ангажираност на форума е била много голяма. Домакин на срещата е държавният секретар на САЩ Джон Кери, а на нея присъстваха вицепремиери, вътрешни и външни министри на над 30 страни и международни организации.

Днес форумът продължава в разширен състав, като обсъжданите теми ще са начините на ефективно противодействие на разрастването на радикализацията извън конфликтните зони, борбата с екстремистката пропаганда в интернет и създаването на ефективни финансови и социални мерки срещу маргинализацията. Очаква се в рамките на форума обръщение да направи и американският президент Барак Обама. В срещата ще участват и представители на неправителствения сектор и религиозните общности.

Водещи новини

Още новини