Шефчович и Борисов: Всяка страна с поне 3 източника на газ (галерия+видео)

share

Искам да благодаря на България, че беше домакин на това важно събитие. Това каза зам.-председателят на ЕК, отговорен за енергийния съюз, Марош Шефчович по време на брифинг, след Енергийния форум на високо равнище за газовите връзки.

Ситуацията, пред която сме изправени е много сложна. Много се радваме, че имахме възможност веднага да организираме работна група. Тя ще работи на политическо и на експертно ниво. Експертите ще работят върху въпроси, свързани с енергетиката. Нашата цел ще бъде, всички държави, които са част от централна и източна Европа да имат поне три източника на газ, каза зам.-председателтя на ЕК, каза увери, че по този въпрос е било постигнато съгласие.

Направихме и бърз преглед на най-важните и инфраструктурни проекти в областта на енергетиката. Експертите ни веднага ще пристъпят към действие.

Дойдохме в София, защото искахме да покажем солидарност. ЕС е тук, за да подпомогна България и региона и заедно смятаме да обезпечим енергийната сигурност не само на България, а и на целия регион, каза Шефчович.

Господин премиерът Бойко Борисов ме подсети да спомена, че дискутирахме наказателните процедури свързани с проекта "Южен поток" и бяхме тук, за да информираме, че тези процедури ще бъдат замразени, каза още той.

Искам да благодаря на вас и на България, че бяха домакин на това важно събитие, зам.-председателят на ЕК, отговорен за енергийния съюз, Марош Шефчович по време на брифинг. Ситуацията, пред която сме изправени е много сложна.

Много съм доволен от срещата. Вече знаем какво мислят всички за нашите проблеми. ЕК проява разбиране. Имаме една единствена цел – ниска цена на газа. Спазвали сме стриктно европейските процедури, така че можем да претендираме за лоялен партньор на ЕК, каза министър-председателят по време на брифинга.

„Ако преди година време се беше провела тази среща, съм убеден, че нямаше да се стигне до падането на наказателните процедури или за програмите, които се явиха“, посочи Борисов. По думите му тогава министрите от правителството са се разминавали с разбиранията на европейските партноьри. Премиерът посочи, че предстои много работа по интеконектора с Гърция и със Сърбия и изтъкна, че тези проекти с много важни неща.„Ние отговаряме на условията да имаме свои газов хъб“, допълни премиерът.

„Южен поток“ не е прекратен към днешна дата. Не сме направили нищо, което да спре строежа му, коментира още Борисов.

„Изискването на ЕК за трети либерализационен пакет не е приумица на България. Именно на границата на ЕС трябва да бъде хъбът. Интерконекторът с Гърция ще донесе и втечнен газ. Ако прибавим и реверса с Турция, може да дойде и азерски газ., заяви Борисов.

По думите му, оттук нататък дали ще мине Турски поток и от къде ще излезе, това са теми, на които никой не може да отговори в момента. „Това са идеи и предложения. С тези интерконектори ще дадем възможност на пазара да регулира цените, каза още Бойко Борисов.

Който даде най-евтин газ от него ще купим, каза Борисов. Вместо да се прави първа заварка, първа копка, това трябваше да се направи още преди една година, коментира премиерът. Една година проспано време, както във всичко останало.

 

Европейски газов хъб на Югоизточна Европа в България

Водещи новини

Още новини