Замразяването на пенсионната реформа не е добра новина, освен ако до март, така какво е обещано, не се направят решителни действия за постигане на широко политическо и обществено съгласие, включително между работодателските и синдикални организации, за истинска реформа в сектора. Това каза държавният глава в отговор на въпрос.
Плевнелиев изрази надежда, че причината за отлагането на пенсионната реформа е само една и допълни, че за него единствената разумна причина е, за да се намери именно това съгласие.
Президентът посочи, че пенсионната система у нас не е устойчива и с всяка следваща година става все "по-разклатена" и е необходима реформа.
"Реформите означават стабилност. Най-сигурният път към нестабилност в България е да се откажем от реформи", заяви Плевнелиев. Той апелира за реформи и изрази увереност, че през 2015 г. в страната ще има не една, а повече реформи. Президентът посочи няколко системи, които по думите му няма как да не бъдат реформирани и ако искаме да гарантираме стабилност, 2015 г. трябва да бъде годината на реформи в тях. Сред секторите, които Плевнелиев посочи, са съдебната система, сектор "Сигурност", енергетиката, образование, електронно правителство, административна реформа.
Росен Плевнелиев каза, че реформата в правораздаването е най-важната, най-смислената и най-неотложната реформа в България. Нищо друго не е толкова важно, колкото реформата в правораздаването, допълни президентът и изрази благодарност, че "отдолу- нагоре" се вижда динамика - съдии, прокурори осъзнават, че е необходима промяна. Плевнелиев посочи, че ще се радва, ако правителството приеме стратегията за реформа в сектора, инициирана и изготвена от служебното правителство, и ако тя бъде приета и от Народното събрание в следващите седмици. Реформата в енергетиката е задължителна, този сектор ще взриви националната икономика, ако не бъде реформиран, посочи още Плевнелиев.