България не участва в сформираната по инициатива на САЩ коалиция срещу „Ислямска държава” . Това заяви министърът на отбраната в служебния кабинет доц. Велизар Шаламанов пред журналисти след откриване на Софийски форум за сигурност.
Този въпрос към момента не се дискутира в нашето правителство, тъй като считаме, че способностите ни са ограничени в тази сфера, коментира още Шаламанов, цитиран от "24 часа".
Нашите Военно въздушни сили (ВВС) не могат да участват в съвместни операции с такъв интензитет поради своето оборудване. Опитваме да помогнем чрез хуманитарна помощ и заедно със съюзниците от ЕС и НАТО - дарения, свързани с леко въоръжение с боеприпаси, обясни министърът.
Всички страни, които държат на свободата и демокрацията, са заплашени от едно такова движение като „Ислямска държава”, което е против основните ценности, които ние изповядваме, посочи още той.
„Мерки взимаме и на национално ниво, и в рамките на ЕС, и НАТО”, обясни Шаламанов.
„Това, което правим е подготовката на нашите сили и много тясно участие в подготовката със съюзниците, и в планирането. Тук въпросът много повече е свързан с разузнаването, с укрепване на структурите за вътрешна сигурност, на граничен контрол, което е извън компетентностите на Министерство на отбраната. Считаме, че трябва да има много по-добра координация за максимално използване на всички ресурси и способности”, каза още министърът на отбраната.
Поехме инициативата да предложим национален координатор по киберсигурност, тъй като това се изисква от киберстратегията и Плана за действие по киберсигурност на НАТО, допълни още министърът на отбраната в служебния кабинет, цитиран от "Фокус".
На въпрос как се справят в Мизия и има ли някакво оборудване, с което да бъдат подпомогнати, министърът отговори: „Най-добрата оценка идва от кметовете и от областните управители. Тя е много позитивна именно за това. Аз имах възможност да се срещна с участниците от модулите и от Крумово, и от Плевен, да наградим тези, които са се проявили. Това което питате е от особена важност, тъй като ресурсите, които използват модулите са такива, които очаквам да се възстановят от постоянната комисия”, каза още министър Шаламанов.
По думите му развитието на модулите със специфична техника, която да позволява, както изпълнение на задачи, свързани с отбраната, така и със защита на населението, изискват допълнителна инвестиция: „Надявам се, че ще бъде постигната през Националната програма във взаимодействие с МВР и общините. Армията може да помогне още повече, ако ние имаме по-добра система за планиране и координация”, добави още той.