Новият пост на Кристалина Георгиева е както неин личен успех, така и успех за България. За нея винаги сме получавали позитивни мнения. Но колкото и да е добър един човек, ако институциите в държавата, която го е номинирала, не стоят зад него, подобни хубави неща няма как да се случат. Това заяви в предаването "Лице в лице" по БТВ служебният министър на външните работи Даниел Митов.
Всички еврокомисари са призвани да защитават интересите на всички страни членки на ЕС. Кристалина Георгиева обаче буквално се явява финансов министър на ЕС. Тя ще отговаря за съставянето на европейския бюджет - това са над 140 млрд. евро годишно, както и ще координира работата на всички еврокомиксари. Високият й пост може да помогне на България да преодолее проблемите си със злоупотребите с еврофондовете. Тя може да ни помогне да променим механизмите си за контрол, които много често водят до замразяване на фондове, в това отношение може да ни бъде много полезна. С назначението й на новия пост доказахме, че когато българските институции са обединени, това води до подобни резултати, заяви Митов.
Външният министър коментира и позицията на България по конфликта Русия-Украйна и скандалните текстове в документа "Визия 2020". Текстовете бяха редактирани, защото трябваше по-ясно да бъдат дефинирани опасностите за страната ни вследствие на конфликта. Ние подкрепяме териториалната цялост на Украйна и не подкрепяме анексията на Крим. Оттам насетне дестабилизацията на Украйна създава опасност за енергийните доставки за България. Надявам се, че няма да се стигне дотам, че страната ни да остане без газ през зимата, каза Митов.
По думите му Русия дестабилизира Източна Украйна. Това трябва да спре. Подписаното споразумение може да подпомогне този процес. Ние обаче винаги трябва да сме нащрек - всяка една дестабилизация заплашва региона и държавите, които са близо до Европейския съюз. Санкциите на ЕС срещу Русия имат за цел да променят поведението й в конфликта в Източна Украйна. Имаме ясна индикация, че Русия вече започва да заема друга позиция, вземайки предвид подписаното споразумение, смята министърът на външните работи.
По повод заплахата от "Ислямска държава" министърът обясни, че България е поела ангажимент за военна помощ и ще изпрати леко въоръжение в Кюрдистан. Трябва да се мисли как "Ислямска държава" трябва да бъде унищожена в Ирак, а след това и в Сирия, категоричен е Митов. Попитан не носи ли това риск за сигурността на страната ни и не се ли превръща по този начин България в мишена на джихадистите, министърът отговори: "Ние и сега сме тяхна мишена, както и всички държави от ЕС. Това е организация от главорези, които не зачитат никакви права. Неслучайно държавите в близкоизточния регион наричат халифата "Халифат на ужаса". За "Ислямска държава" всеки, който не зачита тяхната религия, е враг. Най-добре е да вземем активна позиция", категоричен бе Даниел Митов.