Предсрочните избори могат да ни струват половината от икономическия растеж за тази година, тъй като бизнесът е спрял да работи, когато е станало ясно, че такъв вот ще има, и това е допълнително доказателство за необходимостта от актуализация и засилване на фискалните буфери. Това каза от парламентарната трибуна финансовият министър в оставка Петър Чобанов при дебатите по ревизията на държавния бюджет.
Единственият мотив за ревизия на бюджета е засилване на фискалните буфери на разположение на правителството с оглед гарантиране на финансовата стабилност, обобщи министърът в оставка. Да оставим такава възможност в ситуация, в която общественото доверие в институциите е сериозно разклатено, да покажем, че ако се наложи, ако имаме проблеми, видяхте какви шокове са налице през последната година, може да се реагира, продължи Петър Чобанов. Той каза, че е съществувал вариант за затягане на дисциплината в здравеопазването, за да няма промяна в бюджета на НЗОК, но самият той не вярвал, че такава дисциплина е възможна.
Финансовият министър в оставка изрази несъгласие с твърденията, че промяната в републиканската сметка е потвърждение за финансов колапс, но, по думите му, буферите могат да предотвратят далеч по-сериозни проблеми.
Петър Чобанов опроверга ГЕРБ за спад в строителството, като цитира числа, според които оборотът в сектора през май т.г. се увеличава с 1,7 на сто.
Капиталовите разходи - като част от бюджета - за първите 6 месеца са повече с 600 млн. лв. спрямо същия период на м.г., с 48 на сто са нараснали разходите по кохезионните фондове. Увеличението на дълга с 3,4 млрд. лв. съдържа всички буфери, за да бъде посрещнат фискалният натиск до края на годината, смята Чобанов. Той добави, че НАП работи добре и ако продължи така, ще изпълни плана си до края на годината. На годишна база 1,4 на сто е икономическият ръст за първите 6 месеца.
Единствените сигурни разходи по отношение на дълга при реализация на посочения дефицит са 725 млн. лв., останалите пари са буфер - 2 млрд лв., ако се наложи да бъдат изплатени депозитите в КТБ, тогава ще бъде взет този дълг, поясни министърът в оставка.
За разлика от други бюджети, този имаше вградени буфери и, при актуализацията на приходите, тези буфери, които са за 500 млн. лв. и са налични, ще останат налични и няма да отидат за покриване на неизпълнените приходи, няма да "пренатегнат" системите, увери Петър Чобанов.
Той отбеляза, че страната ни се ползва с доверието на международните пазари, независимо от понижения кредитен рейтинг заради политическата нестабилност, а фискалният резерв е увеличен до 8 млрд. лв.
През първите три месеца имаме 1,4 процента икономически растеж, нарастване на вътрешните инвестиции за две последователни тримесечия с 4,6 процента, подобряване на бизнес климата последователно 4 месеца - до края на май, отчете финансовият министър в оставка.