Няма нужда от актуализация на държавния бюджет, освен в частта за НЗОК. Така депутатът от БСП Румен Гечев чрез медиите в Народното събрание /НС/ отговори на Бойко Борисов.
Да се иска прекрояване на бюджета в средата на годината си е откриване на предизборната кампания на ГЕРБ, смята той. По-рано лидерът на ГЕРБ настоя, отново пред журналисти, за промяна на параметри на бюджет 2014 и заради предстоящото на 21 юли отваряне на КТБ и наливане, по думите му, на пари там от държавния резерв.
За КТБ предложението трябва да дойде от този, който е оторизиран по конституция - БНБ, коментира Гечев. Той припомни, че Централната банка е изпратила там квестори, които ще кажат дали средствата за КТБ трябва да са за сметка на пари от резерва. Когато те си направят доклада за банката, тогава ще преценим кой от вариантите да бъде подкрепен, подчерта депутатът и добави, че не е работа на народните представители да коментират банки.
Гечев уточни също, че в момента резервът е 6 млрд. лв. Борисов, отбеляза той, похарчи 4 млрд. лв. от стария, ние сме възстановили 2 млрд. Освен това в Гаранционния фонд имало над 2 млрд лв. и 5 млрд лв. в "Банково управление" на БНБ. Централният трезор и Министерството на финансите /МФ/ са тези, които могат да кажат колко пари от държавния резерв могат да отидат в КТБ, подчерта Румен Гечев.
За да опровергае Борисов за нуждата от прекрояване на държавния бюджет като цяло, той цитира данни от отчета на МФ от вчера за първите 6 месеца на годината, които показвали, че от актуализация се нуждае само Здравната каса. Ако правителството представи разчети, че е необходимо НС да гласува промени за НЗОК, тогава ще разискваме и евентуално ще ги подкрепим, добави Румен Гечев.
Да припомним, продължи той, че ГЕРБ остави бюджет 2013 г. с пари за Касата само до октомври, а 1,5 млрд. лв. бяха взети от нея и похарчени незнайно къде и до момента. Ако е вярно, че на НЗОК са нужни 300-350 млн.лв., този милиард би стигнал за актуализации за следващите пет години, пресметна депутатът от левицата.
Цифрите на финансовото министерство иначе показвали, че параметрите на НАП и другите приходи се движат в рамките на нормалното, като неизпълнението за първите 6 месеца на тази година е само около 1,5 на сто. Те ще бъдат наваксани през вторите 6 месеца чрез по-добра работа на митниците, повече приходи от ДДС, тъй като 30-40 на сто от търговския оборот е в края на годината, около Коледа, разясни Румен Гечев.