Настоящата политическа криза трябва да бъде решена бързо, защото се отразява негативно на хората, на бизнеса, на икономиката, на държавата. Това е посочил президентът Росен Плевнелиев в словото си в началото на извънредното заседание на КСНС, разпространено от прессекретариата на държавния глава.
Президентът отбелязва, че през последните седмици партиите, поддържащи правителството, както и опозицията, по недвусмислен начин са дали да се разбере, че в рамките на настоящия парламент е почти невъзможно структурирането на работещ и устойчив кабинет, който да е в състояние да проведе неотложните реформи и да преодолее критично ниското доверие на гражданите.
Росен Плевнелиев апелира пред членовете на КСНС, че е важно да се покаже отговорен подход, да се излъчи сигнал за смирение и за сътрудничество поне по стратегическите национални приоритети и да се покаже на народа и на партньорите ни, че се работи за стабилност.
Плевнелиев отбелязва, че затова е важно да се постигне съгласие дали и кога ще се проведат предсрочни парламентарни избори. Той допълва, че е необходимо достатъчно време за подготовка, за да не постави под съмнение легитимността на изборния процес и изборните резултати. Президентът изтъква още, че за него е особено важно и какво ще се случи след изборите - ще имаме ли стабилен парламент и правителство, което да се ползва с доверие и подкрепа, за да може успешно да проведе необходимите реформи. Датата на изборите би следвало да зависи не от тънки политически сметки, а от интереса на гражданите, казва президентът. По думите му сега е необходим здрав разум, за да не се компрометира волята на суверена. Плевнелиев допълва, че влизането в спиралата на трайна нестабилност и тежко политическо противопоставяне днес е най-голямата заплаха за България.
Държавният глава е апелирал също да се покаже стремеж за съгласие и решаване, а не за задълбочаване на кризата и да се направи анализ на най-важното, което трябва да се свърши в следващите месеци от парламента и правителството, за да се осигури плавен преход към по-високо ниво на стабилност и легитимност на институциите. Сред въпросите, които е важно да бъдат обсъдени са дали е необходима актуализация на бюджета; възможна ли е газова криза в страната покрай конфликта Русия-Украйна; как да се мотивират общините и бенефициентите да ускорят усвояването на еврофондовете; Споразумението за партньорство с ЕК; проекта "Южен поток", който трябва да се приведе в съответствие със законодателството в ЕС.
По въпроса за българския еврокомисар президентът изразява надежда на КСНС да бъде излъчен ясен сигнал към гражданите и към европейските партньори, че България може по достоен начин да определи своя комисар. Според него в тежката ситуация, в която се намира страната, на замразени плащания по две европейски програми и не добра репутация в Брюксел, е важно да бъде излъчена безспорна кандидатура с доказани качества, с висока репутация на европейската сцена, за да получим добър ресор и да се защити ефективно българския национален интерес.
Според държавния глава основната задача е да се успокои нацията. Той посочва, че дневният ред на обществото не е политическото противопоставяне и кой - кого, реалните проблеми са работа, доходи, пенсии, здраве, демография, справедливост, корупция. Президентът изтъква, че по важните за обществото въпроси оттук- нататък е необходим национално отговорен подход.