България е правова държава и законите трябва да се спазват. ГЕРБ не спазват правилата, те не желаят да има референдум и днес го показаха. Аз съм упорит и отново ще опитам и утре. ГЕРБ искат да употребят референдума и темата за задължителното гласуване. Това каза председателят на Народното събрание Михаил Миков в предаването "Още от деня" по БНТ.
Миков призна, че неофициални разговори се водят в кулоарите, дори с ГЕРБ, но по общи теми не по политически. Имаше възможност при едно взаимно съгласие за скъсяване на кампанията да се направят предсрочните парламентарни избори и през юли, но съгласие няма. Михаил Миков изтъкна, че това правителство все още има задачи, които трябва да свърши. "Не трябва да се забравят и отговорностите, които имаме към държавата - бюджетната процедура, споразумението с ЕС, Закона за МВР - много е странно хората, които най-силно искаха оставки сега се отдръпнаха. Датата на изборите ще бъде определена от президента след консултация с политическите сили".
Смятам, че тази една година беше много тежка, призна Миков. Имаме разговори и с ДПС, работата го налага. Конфликтът между БСП и ДПС има политическа основа, до голяма степен продиктуван от изборните резултати. Миков определи като героизъм свършеното от кабинета за една година и добави, че са работили под голямо напрежение.
Историята ни учи, че политиката е изкуство - така Миков отговори на въпрос дали биха могли политическите лидери да стигнат до консенсус.
Според Миков БСП има механизмите и опитни политически членове, които да могат сами да взимат решения. Според него интересът към вътрешнопартийните отношения в БСП е безпочвен и няма нищо скандално. Интересът към вътрешнопартийният живот показва, че тя въпреки оценките е значим фактор в българската политика и ще остане такъв. Миков беше категоричен, че имаме нужда от бързи избори. "БСП никога не е била лидерска партия и влиянието на лидера не е толкова голямо, смята Миков. Органът на партията е националния съвет, който коригира позициите ни".
Михаил Миков коментира и подадените оставки в БСП. "В тежки ситуации някои смятат, че подаването на оставка е някакво решение, но други избират да останат и да се борят. Но всеки сам избира. Днес институциите в България са тотално разбити. Не случайно втори парламент не може да бъде избран главен съдебен инспектор, направи се опит да няма състав на Сметната палата и др. Тези институции, които трябва да очертават гръбнака на институционалността не работят и всички сме виновни за това.