Менда Стоянова: Като се вземат заеми се товарят бъдещите поколения

Булфото
share

Когато се вземат заеми и се харчат за текущи нужди, това е натоварване на бъдещите поколения, коментира пред "Фокус" народният представител от ГЕРБ Менда Стоянова.

"Това, което мен много ме притеснява е, че този милиард и половина, който е планиран за 2014 година, дори няма да стигне, защото той е планиран с толкова разходи, колкото правителството вече прави, но приходната част на бюджета не се изпълнява", каза Стоянова.

По думите й през 2014 година правителството е предвидило да събере от данъци и осигуровки 2 милиарда лева повече отколкото е събрало през 2013 година, но към четирите месеца на годината те са събрали само 165 милиона лева повече. „Ако погледнем само ДДС, като основен източник в тези данъци и осигуровки, то е със 120 милиона по-малко от същия период на миналата година", уточни депутатът от ГЕРБ.

Според нея, това означава, че за следващите осем месеца, правителството трябва да събере повече от миналата година - 1,8 милиарда.

„Нали разбирате, че това сигурно няма да стане. Това очертава дупка в бюджета само от насъбрани приходи в размер на един милиард лева", каза Стоянова.

„Ако към тях се прибави дупката в бюджета на Здравната каса, която най-вероятно ще бъде покрита от държавния бюджет - тя върви към 500 милиона лева, вече има милиард и половина дупка в бюджета, което е много обезпокоително. На фона на тази дупка правителството продължава с популистки мерки, например в енергетиката", добави тя.

По думите й, приходните агенции - НАП и митниците, продължават да не работят.

Според Менда Стоянова все пак заемът, който правителството гласува, е необходим.

„Половината от него ще бъде използван за рефинансиране на стари дългове, чийто падеж е в началото на месец януари следващата година. А другата половина - около милиард и половина лева, всъщност ще послужи за финансиране на дефицита по бюджета за 2014 година. Знаете, че правителството планира такъв дефицит и дългът е инструмент, за да може да има средства за покриване на този дефицит. Не трябва да говорим само за дълга, защото той е инструмент, а за причината за това да се теглят заеми", уточни Стоянова.

Според нея причината е, че България продължава да харчи повече през бюджета от това, което произвежда и влиза в него като данъци и осигуровки.

Водещи новини

Още новини