4 078 501 лв. - толкова пари са изплатени на четирите парламентарно представени партии и независимите депутати, за представителни разходи от началото на работата на парламента до края март.
На всеки три месеца депутатите трябва да отчитат пред ръководството на парламентарната група за какво са похарчили двете трети от парите си. Вече има и опция това да се случва на личния им профил на сайта на Народното събрание, съобщава БТВ.
Независимите депутати трябва да правят това и на страницата на парламента в интернет. Справката показва, че тези средства за близо десет месеца се разпределят по следния начин: ГЕРБ - над 1,6 млн. лв.; Коалиция за България - около 1,4 млн. лв.; ДПС - над 608 000 лв.; „Атака" - към 400 000 лв.; и независимите - с над 17 000 лв.
Правилникът за работа на парламента регламентира, че представителните разходи отиват за сътрудници, експертизи и обезпечаване на работата на депутатите, дори и в избирателните им райони.
В ГЕРБ депутатите декларират официално тези разходи. „Тези пари, тези две трети, както се тиражира в някои медии, не се дават на ръка на депутатите, тези пари отиват за разходи в групата", обясни зам.-председателят на ГЕРБ Красимир Велчев.
И при социалистите по-голямата част от сумата остава в групата. Депутати от Коалиция за България казват, че до момента не им е известно някой от колегите да се е отчел на страницата на парламента. Други твърдят, че броят на внесените законопроекти доказва усилена работа.
„Опис за какво точно са изразходвани тези пари, при кого се отчитат тези пари - пред счетоводителите и ръководството на партията", посочи народният представител от Коалиция за България Филип Попов.
„Ако един депутат не е внесъл един законопроект, то тези средства са му излишни", категоричен е друг депутат от групата на социалистите - Георги Кадиев.
И в останалите групи твърдят, че парите се харчат правилно.
„Това е една сложна сметка, парите отиват по предназначение", каза лаконично Павел Шопов от „Атака".
„Служебни разходи, има правила, по които се отчитат тези пари, има много хора, в чиято полза правим разходи", обясни, без да уточни повече, депутатът от ДПС Янко Янков.
Независимият Светлин Танчев пък споделя, че харчи парите и за случаите, когато се среща на обяд или вечеря със симпатизанти. До отчета в интернет обаче не е стигнал.
„Знам, че има такава възможност, но още не мога да се придържам към това нещо, защото нямам необходимото време", оправда се той. Танчев споделя, че му е малко трудно без асистент, а и сам си бил шофьор.
Справка на БТВ в сайта на Народното събрание установи, че засега депутатите се отчитат основно пред ръководството на групата си. Опцията за отчет на страницата им в интернет не е задължителна.