Етническите различия не са повод за дискриминация, смята Местан

Булфото
share

Етническите, религиозните различия не са основание нито за привилегии, нито за дискриминация, заяви лидерът на ДПС Лютви Местан на възпоменателен митинг в доспатското с. Барутин.

Родопа планина е наша майка, България е наша майка, от нея искаме само едно - да бъде еднакво ласкава и еднакво сурова, когато се налага, към своите чеда. Да бъде майка на всички, а не майка за едни и мащеха за други, както беше в онези години, каза в словото си пред събралото се множество председателят на ДПС.

Движението отбелязва днес с възпоменателен митинг 42 г. от събитията около възродителния процес в родопското село Барутин, отбелязва БТА.

На тържествата в памет на жертвите и пострадалите при насилствената смяна на имената присъстваха представители на ръководството на ДПС, Алиосман Имамов - заместник-председател на ДПС, депутати, евродепутати, министрите Искра Михайлова, Хасан Адемов, Мариана Георгиева, главният мюфтия Мустафа Хаджи.

Докато събитията отпреди 42 г. ги няма в учебниците по история, трябва да се събираме, за да си ги спомняме, каза народният представител Мустафа Карадайъ.

Ораторите на митинга напомниха за поставеното преди години искане на ДПС да се включи възродителният процес в учебниците по история.

Барутин е урок за всички, които милеят за правата и свободите, които издигат в култ достойнството да бъдеш свободен, заяви министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов. Той допълни, че правителството се опитва да гарантира по-висока степен на социална защита, размразяване на замразените социални плащания, както и повече работни места, но не само като субсидирана временна заетост.

Българската икономика излиза от кризата, от замразяването, в което беше вкарана от предишното правителство, каза заместник-председателят на НС Алиосман Имамов. По неговите думи ситуацията по отношение на заетостта никак не е добра. 8 от всеки 10 безработни в страната са представители на малцинствата, по думите му.

Тази несправедливост, диспропорцията трябва да се премахне, смята Имамов. Според него на страната са нужни политическа стабилност и "обединители на нацията, истински патриоти, които да ликвидират всякакви форми на дискриминация, да преследват езика на омразата, да създадат условия малцинствата да не се чувстват пренебрегнати".

Пред Фатма Дервишева, една от простреляните по време на събитията около Възродителния процес в Барутин, Лютви Местан се ангажира да бъде внесен законопроект, с който да се разшири приложното поле на Закона за политическа реабилитация. Целта е да бъдат включени и лицата, които са пострадали със средни и тежки телесни повреди, така че да имат право да получат обезщетения.

Фатма Дервишева е била 16-годишна, когато е била ранена при стрелбата през март 1972 г., но няма право на обезщетение по този закон, тъй като не е претърпяла репресия като затвор, осъждане, принудително изселване и други.

Водещи новини

Още новини