Специална стратегия връща емигрантите от САЩ у нас

share

Макар да няма точна представа и политика за това как би привлякла обратно българите, потърсили късмета си зад граница, българската държава поне е наясно какво би могло да ги накара да пожелаят да се върнат в родината си. Студеното време, лошите условия и стресът на работното място били сред причините, които карат сънародниците ни да се замислят дали да не си купят билет за обратно, пише в. Сега.

Това стана ясно при отчитането на проекта на Агенцията за инвестиции и Агенцията за заетостта, свързан с популяризирането на инвестиционния климат в България и привличането на нашите емигранти в страната. Информационната кампания е глътнала 146 000 лева без ДДС от програма "Конкурентоспособност". Тя е била реализирана в рамките на 20-ина дни през февруари в 11 града от Европа и САЩ. Според спечелилия и изпълнил поръчката консорциум "Ламбаджиев-Кръстев" за срещите са били информирани 450 000 българи по света чрез "Фейсбук" страницата на обиколката. В социалната мрежа тя събрала 140 харесвания, имало и над 50 публикации в български медии в чужбина. В крайна сметка в срещите са участвали общо 750 българи, но не стана ясно дали някой се е върнал или поне е изразил подобно намерение. "Не е толкова лесно, тъй като това е дългосрочно решение", обясни шефът на Агенцията за инвестиции Светослав Младенов. И добави, че това е дълъг процес, а сега предстои надграждане на вече направеното.

Малко преди да разкаже няколко success stories, или истории на успеха на българи в чужбина, депутатът от БСП Мартин Захариев, който е бил поканен да участва в презокеанската среща с наши емигранти в Бостън, заяви, че те живеят в тежки условия. Температурите били от минус 15 до минус 20 градуса, хората трудно се справяли, студът ги измъчвал и те с носталгия си спомняли за България. По думите му кампанията не целяла "физическото им връщане", а това да се ползва тяхното ноу-хау, за да се прави бизнес у нас. Изказването на Мартин Захариев обаче рязко се размина със заявката на шефа на Агенцията за инвестиции Светослав Младенов, който минути преди това бе обявил, че държавата ще пише стратегия за връщането на българите, при това с конкретни мерки.

Българка от консултантска компания пък се оплакала, че работи под огромен стрес и затова обмисля да се върне в България. Офисът й бил в Ню Йорк, а фирмата, за която работи, имала представителство в България, стана ясно от думите на Христо Етрополски от Агенцията за инвестиции. Според него вече имало и завърнали се емигранти - някои от тях работели по Програмата за развитие на селските райони и бизнесът им вървял, а други имали интерес към бутилирането на минерална вода в България. Какво би върнало българите, които живеят в Европа и по топлите страни, вчера не бе съобщено. Според последното проучване на Икономическия институт на БАН близо половин милион българи в трудоспособна възраст в момента са готови да емигрират.

С цел да представи възможностите за инвестиции в България почти околосветска обиколка ще направи и икономическият министър Драгомир Стойнев. През април и май Драгомир Стойнев ще бъде в Щутгарт, Хановер, Женева, Копенхаген и Москва. Ще има три азиатски форума - в Пекин, Шанхай и Сеул, както и два в САЩ - в Бостън и Ню Йорк. Прогнозната стойност на поръчката е над 1.3 млн. лв., като все още не е избран изпълнител, показва справка в регистъра за обществените поръчки. Сега в етап на изпълнение е медийна кампания в ЕС, САЩ и Азия, която да ни представи като топ дестинация за правене на бизнес.

Водещи новини

Още новини