Манолова: Подписката на ГЕРБ е фалшива, да публикуват списъците, за да се проверят

Булфото
share

Не мисля, че е коректно новият Изборен кодекс да се нарече "Манолова". За неговото съставяне участваха граждански формации, имаше публични дебати. Аз участвах в написването на текстовете, но идеите бяха на хората. Досега толкова демократично съставен изборен кодекс не е имало. Това каза зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова по БТВ.

Тя изтъкна разликите с Изборния кодекс, съставен от Искра Фидосова. "За първи път на избори в България ще има реално действаща преференция. Хората сами ще могат да редят листите. За първи път слагаме сериозна преграда срещу фалшификацията на вота и препечатването на бюлетини. Бюлетините ще се печатат от БНБ под контрола на министъра на финансите, те ще имат номера. Този номер ще се откъсва преди да се пусне бюлетината в урната, така че ще се запази тайната на вота. Слагаме край на пускането на предварително попълнена бюлетина. Гражданите могат да са спокойни, коментира Мая Манолова. .

За първи път ще се гласува с интегрална бюлетина с преференции. Сега освен имената на партията ще фигурират и имената на кандидатите, подчерта Манолова.

Тя прогнозира, че преференциалното гласуване в страната ще се наложи и хората ще гласуват по-активно.

Манолова отново подчерта, че искането на президента Росен Плевнелиев за референдум е неоснователно и безсмислено. Според нея по този начин политиците ще се подиграят с хората, защото от отговора им няма да последва нищо. Манолова смята, че искането за мажоритарен вот ще доведе до влизането само на две партии в парламента - БСП и ГЕРБ, а това няма да е в интерес на хората.

Аз съм притеснена от сигналите и начина, по който се събира подписката за референдума. Всички ние - и гражданите, и народните представители се движим в нашите избирателни райони и нито аз, нито моите колеги сме видели масички, където да се събират подписи, обяви Манолова.

Тя припомни, че инициативният комитет за събирането на подписката бе обявен на 6 февруари, като реално той е започнал да работи една седмица след това. "Петнадесет дни по-късно Бойко Борисов заяви, че е успял да събере петстотин хиляди подписа. Аз мисля, че за 15 дни 500 000 подписа не се събират", категорично заяви народният представител от Коалиция за България. Тя призова инициаторите да дадат възможност за гражданска проверка на подписите. "Вариант за това е подписката да бъде качена в интернет, като подробности за личните данни да не бъдат публикувани в мрежата. По този начин всеки един гражданин може да провери дали фигурира в тази подписка, за да може да има един истински граждански контрол върху инициативата", каза още тя.

На въпрос, свързан с позицията по отношение на мажоритарния вот, Мая Манолова категорично заяви, че е "за" провеждането на референдум по въпроса. "Нека веднъж завинаги хората да могат да се произнесат по типа избирателна система, която ще функционира в страната", каза още тя.

Водещи новини

Още новини