Над 44 000 уволнения в администрацията при управлението на ГЕРБ

share

Общият брой на освободените служители от държавната администрация при управлението на ГЕРБ е 44 021, в т.ч. 6000  ръководни кадри.

Най-много уволнения е имало в министерствата на финансите и на вътрешните работи. След обжалване в съда, 761  служители са били възстановени на работа. Това сочат установените до този момент данни от анкетната парламентарна  комисия, която проучва партийните назначения и кадруването в държавната администрация през периода август 2009 - март 2013 г. В медиите тя стана популярна като Комисия за "калинките" на ГЕРБ, заради гафа с назначаването за директор на Държавен фонд "Земеделие" на Калина Илиева, чиято диплома се оказа фалшива.

Политически назначения и вмешателства е имало и преди ГЕРБ, но проблемът е в мащаба, обобщи председателят на  комисията Таско Ерменков /Коалиция за България/. Той каза, че все още в комисията продължават да постъпват сигнали и жалби във връзка с уволненията. По думите на депутата, това съвсем не е политическо заяждане, а диагностициране на проблема, за да не се повтарят подобни практики в бъдеще, подчерта Ерменков.

Основният извод от работата на комисията досега е, че по време на мандата на Борисов масово са били използвани вратички  в Закона за държавната администрация, за да бъде заобиколено конкурсното начало при назначаването на чиновници.

Лошото е, че голяма част от процедурите не дават възможност на освободените да търсят правата си по служебен път, коментира  Таско Ерменков. Защото върху част от служителите е имало натиск да напуснат работа "по собствено желание" със заплаха, че ще  бъдат дисциплинарно уволнени или ще им бъде издадена лоша професионална атестация.

Проектът на окончателния доклад ще бъде разгледан на заседание идната седмица, а крайният срок депутатите да приключат работа,  10 март. Затова Ерменков призова колегите си през следващите 4-6 дни да побързат и да му изпратят своите  предложения за съставянето на доклада. В него ще има препоръки за законодателни промени, които да доведат до ограничаване на порочните практики.

Цвета Караянчева /ГЕРБ/ поиска смекчаване в окончателния доклад, като се вземе предвид, че действията на бившия й  съпартиец Павел Димитров били продиктувани от реваншизъм. Именно в неговото ведомствено жилище в София бяха открити два шкафа с документи от времето на управлението на ГЕРБ. Те станаха база, за разследването на комисията за политическите назначения и случаите на грубо кадруване за периода август 2009 - март 2013 г.

Четин Казак от ДПС заяви, че за да има дългосрочен резултат от работата на комисията, освен пълен анализ на технологията на назначенията при ГЕРБ, на партизираното кадруване в държавните институции, трябва внимателно да се вникне и в дълбочината на механизмите, за да се види как една партия е успяла изцяло да изземе държавната власт. За да се изработят законови норми,  които да спират тези практики занапред.

Пред депутатите от комисията Гален Монев /"Атака"/ подробно обясни как и кога се е нанесъл във ведомственото жилище,  обитавано преди него от Павел Димитров /ГЕРБ/, където в шкафове е намерил въпросните документи. Първоначално той ги предал на колегата си Венцислав Лаков, а след това и на комисията.

Водещи новини

Още новини