Изборният кодекс прави огромна крачка напред спрямо действащия досега, коментира Мая Манолова по време на кръглата маса за изборните правила, организирана днес от Института за развитие на публичната среда.
Манолова посочи, че се променя сериозно избирателната система. За първи път хората ще могат да гласуват за личности и преференциалният вот ще важи за всички избори - в този смисъл това е най-смелият парламент досега, защото такава промяна не се осмели да направи никой досегашен парламент, отбеляза тя.
По думите й за първи път се слага ред при отпечатването на бюлетините, които ще се печатат по реда на Наредбата за издаване на ценни книжа от печатницата на БНБ и само от тези други печатници, лицензирани да печатат ценни книжа. Ще има ясен контрол колко точно бюлетини са напечатани и какво е тяхното разпространение по секции, каза тя и допълни, че за целта те ще имат и номера.
Важна крачка напред по думите на Манолова е и съчетаването на интегралната бюлетина с преференциално гласуване. Няма демократична държава, която да използва отделни бюлетини, защото те са удобство за всички, които купуват гласове или контролират вот, посочи тя.
Манолова каза, че първоначалното намерение е било за изцяло професионална и независима изборна администрация, която да се избира от парламента, но е имало сериозна съпротива и от парламентарната, и от извънпарламентарната опозиция. За първи път се дава възможност на неправителствените организации да излъчват свои кандидатури за ЦИК, посочи Манолова и допълни, че Коалиция за България ще предложи част от своите членове в ЦИК въз основа на номинациите, направени от неправителствени организации.
Манолова изрази надежда, че президентските съветници са следили внимателно процеса по обсъждане на Изборния кодекс и посочи, че окончателният текст е изпратен днес до администрацията на Президента. Тя се надява, ако бъде наложено вето, това да стане в достатъчно кратки срокове, за да не се блокира процесът, основно по избирането на новата ЦИК. Манолова припомни, че във всички досегашни случаи, в които е налагано вето върху изборен закон или изборен кодекс, президентът е действал незабавно.
Манолова смята, че след приемането на Изборния кодекс има място за три големи реформи - първата е за адресната регистрация, като бъдат въведени работещи правила, които да накарат българите в чужбина да декларират адреса си, втората - след евентуален референдум за мажоритарен вот, а третата - по отношение на пряката демокрация, тъй като законът за референдумите има нужда от сериозен ремонт.
Румяна Коларова, която е един от секретарите на президента, подчерта, че Росен Плевнелиев е заявявал, че няма да злоупотребява с процедурите и в разумен срок ще вземе своето решение.
Цецка Цачева от ГЕРБ коментира, че няма как да се съгласи, че за първи път с тези правила българските граждани можело да гласуват за личности. След като беше отхвърлено предложението за смесена избирателна система, мажоритарният елемент остана само в пропорционалните листи, каза тя и допълни, че с приетото предложение в пленарна зала за два от вотовете - парламентарните и за общински съветници, водачът на листата става несменяем. Тя има резерви и по отношение на това бюлетините да бъдат номерирани.