Семействата с ниски доходи трябва да получават по-големи помощи за деца - да се дават по-големи майчински за тези, които наистина няма възможности за отглеждане на дете или повече деца. Това каза министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов на твърдение на журналист относно това, че майките от ромски произход получават повече средства за майчинство.
Адемов посочи, че политиките, свързани с децата и семейството, получиха 69 милиона лева тази година повече в сравнение с бюджета от 2012 година. Мерките за подпомагане на семейства за деца са важни, но те не са достатъчни. Пикът на раждането през последните години се увеличават въпреки недостатъчните мерки за семейно подпомагане в годините. Той обясни, че обикновено раждаемостта се увеличава в годините, в които се очаква икономически растеж, когато има гаранции за сигурни работни места. След 1997 година, когато е бил пикът на раждаемост, слепващият е през 2009 години, свързан с първата година от кризата. Сегашните пари, които се отделят са над 1 милиард лева, но те не са достатъчни, каза Адемов. Ако искаме да стимулираме тези процеси, трябва да предприемем по-ефективни мерки.
Ако се направи анализ – първите децата в едно семейство са около 42 хиляди, две деца са 30 хиляди, като основно ромските родилка са в контингента с 3 деца, обясни министърът.
В момента търсим финансово балансиране на системата, за да осигурим повече помощи за майките, като трябва да се вземе в предвид пенсионерите.Работим с Министерство на финансите по въпроса, с какъв ресурс да подпомогнем гражданите с най-ниски доходи в края на отоплителния сезон. Опитваме да направим най-добрия подход от гледна точка на контингента, който да бъде подпомогнат – хора, които имат ниски доходи, допълни Хасан Адемов.