Борисов: Нуждите на България са много, а парите не стигат

Булфото
share

Европейските пари могат да бъдат разпилени за какви ли не неща, със спорна полза.

Това е заявил лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на днешното заседанието на КСНС. В същото време национални приоритети като АМ „Хемус“, ЖП връзката София – Пловдив, тунелът под Шипка, метрото и т.н. да не се случат. Не говоря само за инфраструктура. Ние имаме нужда и от целенасочени инвестиции, които да направят и производството и селското стопанство по-конкурентноспособни. Имаме да решаваме тежки и конкретни проблеми в социалната сфера, имаме да изпълняваме сериозни изисквания на европейското законодателство в околната среда. Нуждите на България са много и парите, които са необходими за решаването им, надхвърлят и европейското и националното финансиране. Затова ни трябват ясни приоритети, затова е необходимо да направим избор, кое е по-важно от друго. Липсата на концентрация на ресурса е отбелязано и в коментарите на ЕК по последния вариант на споразумението за партньорство, се казва още в доклада на Борисов, чийто пълен текст е публикуван в профила му във Фейсбук.

За ГЕРБ важните въпроси днес са следните:

1. Каква е визията на правителството за политики, сектори и цели, които трябва да бъдат финансирани със средства от Европейския съюз. Какъв ефект се цели?

Напомням, че да харчиш пари, дори и да е законосъобразно, все още не означава, че си постигнал нещо. Как ще бъдат преследвани националните приоритети като по-висок икономически растеж, адекватна социална политика чрез европейските пари. Моето правителство започна процеса на програмиране още преди 2012 г. и ние имаме визия по въпроса, но каква е визията на този кабинет? Имат ли място в тази визия ускореното развитие на инфраструктурата, електронното правителство?

2. Кога реално ще започне програмният период 2014-2020 в България?

България започна подготовката за него още преди повече от 2 години с целта плащанията да започнат още преди 2014 година, за да няма „дупка“ в плащанията и реализацията на големите проекти, за да не повтаряме късния старт от предишния, който трудно да бъде наваксван после. Не бива да се допуска да има година или две без плащания. Това ще има много негативен ефект върху общините и върху бизнеса (най-вече строителния и не само). Каква е в момента степента на готовност и кога се очаква да започнат първите плащания от вече настоящия програмен период 2014 - 2020 ? През 2014 г., през 2015 или по-късно?

3. Има редица белези за външнополитическа, специално европейска изолация на България.

Средствата, които идват в България се плащат от държавите нетни донори. Вече имаме спряна една оперативна програма. Имахме изключително негативен доклад по механизма за сътрудничество и оценка. Как това ще се отрази на старта на следващия програмен период, а и на довършването на стария?", се казва в доклада на Борисов.

Водещи новини

Още новини