Станишев: Плевнелиев прави опит да върне "фидосовщината" (видео)

share

Много внимателно прочетох предложението на президента за референдум. Четох и между редовете. Във всичко това виждам опит за връщане на "фидосовщината" в политиката.

Това обяви пред журналисти в парламента лидерът на БСП Сергей Станишев, предаде репортер на Novini.bg. Заедно с него говори и зам.-председателят на НС Мая Манолова, като двамата коментираха снощното искане на президента за провеждане на референдум заедно с изборите за европейски парламент. Всички видяхме и знаем как ГЕРБ организират избори с "костинбродски бюлетини". Много добре си спомняме и как бяха проведени последните президентски избори, на които беше избран Росен Плевнелиев. Това бяха едни много нечестни избори, продължи Станишев. Ясно е какво се цели чрез тази инициатива, да се попречи на приемане на ново изборно законодателство, което да прекрати нечестните практики и начина на правене на избори, които правеше ГЕРБ. Изборният кодекс се обсъжда вече 7 месеца, а президента запази пълно мълчание до този момент. Ясно заявихме, че ако управляваме ще променим изборното законодателство и ще бъдем гарант за честни избори. Видно е, че работим в тази посока, похвали се соцлидерът.

В колко европейски страни съществува практиката на задължително гласуване на избори? Мисля, че в три. Зад какво застава г-н Плевнелиев? Циркулира една идея на ГЕРБ, да няма санкции, но да има бонус по 20 лева за всеки, който гласува. Има немалко хора, които за 20 лева ще имат силен мотив. Президентът „за” това ли е? Да узаконим купуването на гласове чрез държавата и да облекчим купувачите на гласове, поемайки за сметка на данъкоплатците част от купуването? Да кажем, че са гласували 4 милиона души, това означава 80 милиона лева сметка за всички избори за сметка на данъкоплатците, за подпомагане на купувачите на гласове, изчисли Станишев.

Мая Манолова и Сергей Станишев бяха категорични, че две от исканията на президента са противоконституционни и нарушават пряко законите на България. Президентът предлага да се въведе електронно гласуване. Какво е първото задължение на държавния глава? Да отстоява и спазва Конституцията. Има решение на Конституционния съд, че подобен тип гласуване е противоконституционен. Мотивът е, че това нарушава тайната на вота, обясниха те. Къде функционира система за електронно гласуване? Доколкото знам, в Исландия с 350 000 население и в Естония с 1,5 милиона души и много добре разгърнато електронно правителство, каза още Станишев.

Във връзка с идеята за мажоритарен избор на част от народните представители, соцлидерът даде пример. Кажете пет имена на народни представители от предишния парламент, които са мажоритарно избрани, сиреч би трябвало да бъдат най-ярките фигури в предишния парламент. Президентът, който беше „против” референдума за „Белене”, сега изведнъж стана „за” референдум, завърши той.

Предложението да бъде направен референдум е откровен призив да се нарушава Конституцията. Конституцията не може да се променя чрез референдум. Според Конституцията участието в изборите е право, а не задължение на българските граждани и в този смисъл не може да има задължително право. Това е нещо като дървено желязо, обясни Манолова. С решение от 2011 г. Конституционният съд обяви въведеното в кодекса „Фидосова” електронно гласуване за противоконституционно, защото нарушава тайната на вота. С предложението за електронно гласуване се готви мащабна фалшификация и манипулация на изборите – „Костинброд 2” в невиждани размери. Онези 480 000 бюлетини ще бъдат детска играчка пред възможностите, които дава електронното гласуване за контрол на вота и купуване на гласове. Не искам да мисля, че президентът иска да става съучастник в подобна мащабна акция за фалшификация на вота, заяви Мая Манолова. 

По отношение на искането за определен брой мажоритарни депутати, тя каза: Тази игра сме я играли и през 2009 г. и експериментът не беше удачен. Знаете ли кои са мажоритарните кандидати, избрани през 2009 г. в трите големи столични изборни района? За 23-ти район няма да се сетите кой е мажоритарният кандидат. Според нея идеята да се въведе изцяло мажоритарна система подвежда избирателите и печеливши ще бъдат големите партии. Очакваме да видим как президентът ще формулира своите три конкретни въпроса и доколко ще бъдат допустими според изискванията на закона за референдумите. След това искането ще премине през правна комисия и ще бъде гласувано в пленарна зала, уточни Мая Манолова. По думите й президентът прави опит да заобиколи Конституцията.

Водещи новини

Още новини