Плевнелиев: Не водя война с правителството (видео)

share

Тези две години от моя мандат преминаха под знака на големи предизвикателства - най-тежката криза в ЕС - фалираха банки, държави, комбинации от кризи в България, вълна от протести, терористичен акт на родна земя, силно противопоставяне между политически лидери. Рецесията  и кризата в Европа продължава вече шеста година. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на пресконференцията по повод втората година от встъпването си в длъжност.

Бяхме свидетели на опит да се сблъскат не идеите, а гражданите и автобусите. 2013  година е годината на гражданското общество в България. Днес гражданската енергия е навсякъде и зависи от всеки един от нас, посочи държавният глава.

Лошите практики са спирачки пред инвестициите, констатира президентът по време на пресконференцията. По думите му, нуждаем се от ефективни и независими регулатори и ефективна система на правораздаването. „Тя е тази, която е призвана да бъде гарант. Политиците трябва да създават независима среда. Важно е сега политиците да работя за народа, а не за себе си“, заяви държавният глава. Той отчете, че през изминалата 2013 година сме постигнали рекорд за най-малко родени бебета.

Днес с всичките си недостатъци, обаче България, е демократична държава, посочи Плевнелиев. По думите му не бива да се допуска никой да ни отклони и да поставя под въпрос пътя, по който вървим. Подадената ръка от гражданите е исторически шанс, който се надявам да не се превърне в исторически срам, ако гражданската енергия не бъде използвана правилно, посочи в отчета си президентът.

Той заяви категорично, че през изминалата година е направен опит да бъдат изградени няколко мита, като ги изброи и опроверга – че България няма идея, цел и посока, че нямаме дългосрочна визия и план, че е направен опит политическата класа в България да бъде изметена, че президентът разединява. „Знаем, че не е толкова важно кой е на власт, а какво ще свърши“, посочи Плевнелиев. За да се пребори корупцията трябва да бъде въведено електронното правителство, категоричен е държавният глава.

По повод на четвъртия мит, че президентът разединява, Плевнелиев посочи: „Подкрепих гражданското общество в неговите справедливи искания. Президентът е обединител на нацията – за целта е важна принципната и прозрачната политика. Налагам вето само с аргументи, а не, за да преча на някого. Отношението ми към правителството е открито и коректно. Не водя война, не злоупотребявам с правомощията, а търся решения с диалог. Така разбирам ролята си на обединител“. Моята позиция като президент е в защита на активното гражданско общество, допълни президентът Плевнелиев.

Той отново определи за скандален изборът на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, довел до нестихващи протести. 

Той припомни, че през февруари е бил единственият политик, който е отишъл при протестиращите и обърнал внимание на техните справедливи искания, организирайки консултации и изисквайки предприемането на спешни мерки. „Днес - една година по-късно единственото, което се е промени в ДКЕВР, е че ръководството му се смени шест пъти за една година“, заяви Плевнелиев.

По думите му никаква реформа не е направена, въпреки, че хората я пожелаха и протестираха. ДКЕВР днес е толкова партийна, колкото винаги е била, като без стратегии и дебат, при пълна непрозрачност се теглят нови заеми и се подготвят проекти в енергетика за десетки милиарди.

Той ще свика КСНС през февруари за финансиране на стратегическите приоритети на България чрез механизмите на ЕС за 2014-2020.

Бъдещето на страната ни, според него, минава не през месии, а през работещи институции. За 2014 година не очаквам да има коренна промяна в исторически най-силното противопоставяне между политически партии и лидери, заяви още Плевнелиев.

Това, че се говори за СРС-та, е удобно за много хора в България, защото се измества по-важният дебат – какво се случва в администрацията, енергетиката, здравеопазването, дори в българската политика и демокрация, каза още президентът Росен Плевнелиев при отчитане на втората година от встъпването си в длъжност.

„За първи път допускаме в демократичната история в България едно не толкова демократично действие – да допуснем лидерите да се сблъскат един с друг, да изгорят всички мостове помежду си, да не могат да се гледат, да се чува от парламентарната трибуна, че единият заплашва другия. Нормално е да има сблъсък на идеи и политически идеи, не е нормално да има личностен сблъсък, който да прерасне във войни и конфликти”, подчерта държавният глава.

Водещи новини

Още новини