Конституционният съд на България отмени част от действащия правилник на парламента като противоречащ на основния закон и постанови, че опозицията може да иска вот на недоверие към кабинета преди да са изтекли шест месеца от поискания през февруари от самото правителство вот на доверие за цялостната му политика.
Позовавайки се на член 98 от правилника, управляващите твърдяха, че след като са получили от парламента одобрение за цялостната им политика, опозицията не може да иска вот на недоверие за отделен неин сектор преди да е изтекла половин година след вота на доверие.
В решението на Конституционния съд, което е взето с пълно единодушие, бе записано обаче, че отмененият член 98 от правилника на парламента, на който се позовават управляващите, "допуска възможността опозицията да бъде целенасочено лишавана от възможността да предизвиква дебати и гласуване на недоверие на правителството.
Това би довело до "диктатура на мнозинството и до ерозия на политическия плурализъм, който е в основата на политическия живот". Според конституционните съдии, отмененият член от правилника променя същностни характеристики на два самостоятелни института – вот на недоверие и вот на доверие, деформира ги и нарушава конституционно установения баланс между законодателната и изпълнителната власт.
След обявяването на решението, лидерът на БСП Сергей Станишев призова опозицията да започне консултации за нов вот на недоверие към правителството.
Вот на недоверие – мисията е възможна
- 17.05.2011 | 19:16
- 2679