Какъв да е прагът за пренареждане на листата при гласуване с преференция и да остане ли изискването за уседналост за право на вот на местни избори са обсъдили представители на БСП и ДПС на първи разговори за изработване на общ законопроект. Това са две от спорните теми в новия Изборен кодекс, информира в. Труд.
В партията на Лютви Местан, но и в левицата има гласове двете управляващи формации да излязат с общ законопроект. Спорните точки обаче са тежки, признаха депутати и на въпрос какъв е шансът за компромис, вчера казваха: "По-скоро малък. "ДПС настояват да няма уседналост за местен вот. В хода на преговорите станало ясно, че левицата трудно ще отстъпи, разказаха избраници. Оставането на ограничението за гласуване според местоживеенето за кмет и общински съвет можело да се "изтъргува" срещу отказ на БСП от въвеждане на нисък праг за промяна в партийна листа при преференциален вот.
ДПС не били съгласни, ако 5 или 10% от гласувалите за дадена листа са посочили свой фаворит в нея, това да пренарежда партийния списък. В соцпартията били склонни да направят крачка назад и да завишат прага за преференция срещу оставане на уседналостта. Една от възможностите била летвата за пренареждане на листата да е 10%, но не от бюлетините за дадена партия, а от всички с право на глас в съответния избирателен район. Това на практика ще обезсмисли мажоритарния елемент.
Разговорите сега започват, казаха от БСП и ДПС. Други спорни теми са превръщането на ЦИК в професионална администрация и въвеждането на т.нар. активна регистрация на гласуващите. Според източници на "Труд" в становището на европейската Венецианска комисия имало притеснение дали записването на гласувалите на избори в регистър не ограничава техни права.