Енергиен експерт: Няма хоризонт за АЕЦ "Белене"

share

Технологията е водоводна, а не руска или американска. Тя трябва да е такава, защото в противен случай се нарушава българското законодателство. Това заяви Йордан Йорданов, бивш директор на АЕЦ Козлодуй, в предаването Лице в лице по БТВ по повод строежа на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" и технологията на "Уестингхаус".

Петър Клисаров заяви, че няма ясна обосновка защо се иска тази технология. Той запита дали това не е скрита приватизация. Клисаров подчерта, че е важно да се разбере колко струва една централа. По думите му трябва да се изясни кой ще е собственик на този блок. 

Йордан Йорданов заяви, че по технологията на "Уестинхаулс" се строят два реактора в Китай и един в Америка. "Няма работещи такива. Те са най-авангардните, такива няма във водоводната технология", заяви той. По думите му "Козлодуй" е една площадка, в която може да се строи - спирайки 3-ти реактор - да пуснем 7-ми, а спирайки 4-ти - да пуснем 8-ми реактор. Това беше моето предложение преди време. Трябва да говорим за заместваща мощност на 5-ти и 6-ти реактор, категоричен е Йорданов. Подготвителният период ще отнеме 7-8 години, или общо 10 - 15 години за построяването и влизането в експлоатацията, смята още той.

Попитан дали имаме нужда от три реактора, Йорданов заяви, че може да коментира, когато види разработената стратегия на правителството. Това е единствената грамотна стратегия досега, каза още той. Трябва да има пазар, категоричен е Йорданов.

Според Клисаров няма банка, която да осигури 80% от парите.

Йорданов направи прогноза, че ако се модернизират успешно 5 -ти и 6 -ти реактор ще може да се постои с парите от тях 7-ми реактор. Не виждам никакъв хоризонт за "Белене", категоричен е той.

Клисар заяви, че България може да се обвърже само с една технология, а не с две. По думите му министър Стойнев говори непрофесионално. Думите му показват пълна политическа незрялост, заяви още той.

Водещи новини

Още новини