Ще държим депутати, които не ходят на работа, да не получават заплата. Не може да не идваш на работа и да получаваш заплата.
Това заяви в сутрешния блок на TV7 депутатът от "Атака" Николай Александров, който е един от вносителите на промените в Правилника за дейността на Народното събрание. Ще държим депутати, които не ходят на работа, да не получават заплата, продължи Александров. От "Атака" предлагаме при три поредни неизвинени отсъствия или при пет за целия месец народният представител да не получи никаква заплата, нито т. нар. представителни разходи - за сътрудници, консултации и други. Надяваме се предложенията ни да бъдат приети и подкрепени в пленарната зала, но ако това не стане, ще подготвим нов проект и ще го внесем отново. Никъде другаде в България няма такова положение-да не ходиш на работа и да не те санкционират, категоричен беше Александров. Дължим го на обществото и при ниския имидж на парламента това е най-малкото, което може да приемем. Трябва да докажем, че си вършим работата. Сегашната санкция за тези отсъствия е две трети от месечната заплата, обясни Александров.
Малко по-различно мнение изказа депутатът от Коалиция за България Филип Попов. Не може да приравняваме народните представители с обикновените работници. Нашата работа е много по-различна и е свързана с много срещи. Разбира се, че не трябва да се чувстваме богопомазани и не това е целта ни, каза Попов. Работата на един депутат не е само да се регистрира и да стои в пленарна зала, за да слуша неща, от които нищо не разбира. Аз съм юрист и ще ми е трудно да взема отношение по вероизповеданията, даде пример Попов.