Кабинетът ще гласува републиканския бюджет и бюджета на държавното обществено осигуряване по време на редовното си заседание.
Вчера двата документа бяха обсъдени на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, като синдикатите се обявиха против тях, докато работодателите подкрепят в цялост предвижданията и политиките за следващата година, с изключение на повишаването на минималната работна заплата.
Въпреки че по традиция в пакет с двата законопроекта върви и бюджетът на Здравната каса, засега неговото приемане не е предвидено в дневния ред на министрите. По разчетите за парите за НЗОК догодина има най-много възражения от социалните партньори, както и от страна на лекарите.
От догодина минималната работна заплата ще бъде 340 лева или с 30 лв. повече от настоящото равнище, като с нея ще бъдат обвързани и обезщетенията за майчинство през втората година. Това са част от промените, които се очаква кабинетът да одобри днес. Обезщетенията за гледане на първо дете ще останат 35 лева, но за второ ще се вдигнат на 50 лева, като прагът за получаване на помощта ще бъде 350 лева.
Максималният осигурителен праг ще скочи с 200 лева до 2400 лева. Пенсиите ще се повишат от 1 юли с три на сто, като ще бъде върнато Швейцарското правило за осъвременяването им. Така от средата на годината най-ниската пенсия ще бъде 155 лева, а най-високата - 840 лева. Очаква се средната пенсия да надхвърли 300 лева. Също така възрастта и стажът за пенсиониране ще останат на настоящите нива.
По отношение на макрорамката - правителството предвижда ръстът на икономиката ни да бъде 1,8 на сто, движена основно от износа и вътрешното потребление. Стойността за дефицита и за инфлацията са същите - 1,8 на сто.
Догодина кабинетът предвижда увеличаване на дълга до 18 млрд. лева. Фискалният резерв в края на годината не трябва да е под 4,5 млрд. лева.