Бюджетът иска да постигне един растеж. Той продължава да залага на финансова стабилност, но тя е невъзможна без растеж. Залага на образованието - защото то е фактор, който осигурява работна ръка, също така не по - маловажна е и социалната сфера. Това заяви финансовият министър Петър Чобанов в предаването "Панорама" по повод Бюджет 2014.
Сегашното състояние на българската икономика е депресирано, имахме едно вмешателство в бизнеса и това трябва да престане. Трябва да осигурим една по-комфортна среда и в администрацията, каза той.
По думите му се залага на една инвестиционна програма, която се фокусира върху качеството, както и на образованието, така и на кадрите. В средното образование се залага на професионалното, а във висшето на връзката с бизнеса. Искаме да обединим фонд "Научни изследвания" и още един фонд, за да постигнем максимални резултати. Новият фонд ще е един консултативен орган, свързан с няколко министри и те ще бъдат подпомагани от експерти.
Що се отнася до проблемите с водата на Омуртаг, той заяви, че те могат да се разглеждат в посока растеж, защото общините ще могат да кандидатстват за финансиране, за да се справят с проблемите си, но и за да привлекат инвестиции в региона.
На въпрос какъв е принципът за съкращаване на администрациите, той заяви, че това зависи от министрите и те трябва да изберат начина, по който да съкратят дадено перо. Трябва да отпаднат структури, които се дублират, поясни Чобанов. Той бе категоричен, че няма политическо отношение към тях, а се търси освобождаването на един ресурс, който после да бъде използван целенасочено. "Това не е наказание към никого, а е възможността да имаме една по-стегната администрация. Бюджетите на ведомствата се изразходват за заплати, а не за дадени политики", каза още финансовият министър.
Чобанов заяви, че предстои да се видят реформите в здравеопазването. Тази година е тежка, но трябва да си зададем въпроса как се е стигнало до тук. Здравната вноска се вдигна до 8% и се оказа, че тези пари не стигат. Трябва да се видят къде изтичат тези пари. Нито в социалната, нито в здравната сфера ние правим бюджети за 10 месеца, а за цяла година, категоричен е Чобанов.
Попитан кой печели от бюджета, Чобанов отговори, че ако успеят да ускорят растежа и да рестартират икономиката - ще спечелят всички.