Парламентарната група на ГЕРБ ще поиска изслушване на министър-председателя Пламен Орешарски по въпроса с нарастващия брой бежанци у нас. Това обяви в Стара Загора заместник-председателя на партията Цветан Цветанов.
„През последните месеци не са взети никакви адекватни решения за предотвратяване на проблема с бежанците. Затова парламентарната група на ГЕРБ ще поиска изслушване на премиера и вицепремиера, за да разберем какви ще са действията им в предстоящите месеци, какво е състоянието днес и защо няма реална политика по отношение на бежанците, която да се реализира през последните пет месеца", обясни Цветан Цветанов.
Той допълни, че по време на правителството в центровете за бежанци е имало по 600 свободни места, а капацитета им е бил увеличен с 267%. Цветанов бе категоричен, че българо-турската граница е достатъчно надеждна и при добро взаимодействие между двете държави бежанската вълна би могла да бъде ограничена.
„В 98 километра от 274 километровия обсег по нея има изградена интегрирана система за видеонаблюдение. Тя е изградена в най-невралгичната точка - Маточина - и чрез нея изпреварващо получаваме информация за придвижване на имиграционни групи към страната. За мен е грешка, че правителството не поиска пълно съдействие от Турция за решаването на този проблем. Преди това правителството на Бойко Борисов направи две изнесени заседания на Министерски съвет в Анкара, което даде възможност на министрите да разговарят. След това сме имали пълно съдействие от тяхна страна. За голямо съжаление днес не виждаме подобно взаимодействие", коментира още Цветанов.
Той не подмина и въпроса с полицейската школа в Казанлък, за която през последните седмици се появи информация, че се обмисля да бъде закрита, а на територията й да бъдат настанени бежанци.
„Знам, че заместник министърът на вътрешните работи Васил Маринов е идвал в Казанлък. Това, което имаме като информация е, че е обсъждано закриването на школата. Що се отнася до центровете от затворен тип те са на подчинение на Дирекция „Миграция", а в тях хората не са филтрирани по съответния начин, за да имат свободно придвижване. В условията, в които се намира полицейската школа в Казанлък е абсурдно някой да смята, че там може да бъде изграден такъв център.
"Недаването на точен отговор по този въпрос означава, че общественият натиск е изиграл своята роля за запазването и съхраняването на това полицейско училище във вида, в който се намира днес", обясни бившият вътрешен министър. Той допълни, че по време на управлението на ГЕРБ въпросът за закриването на школата не е стоял на дневен ред. „Винаги сме обсъждали възможностите за оптимизирането на работата там, но не и закриването й".
Цветанов обяви, че в момента в партията се прави правен анализ по въпроса с мораториума върху закупуването на земеделска земя от чужденци. Удължаването му бе гласувано от Народното събрание през тази седмица, въпреки че в договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз изрично е посочено, че от 2014 г. това ще бъде възможно.
„Ще използваме всяка възможност да дадем спокойствие и сигурност на българските граждани, че продажбата на българска земя ще става само и единствено на европейски граждани и ще е ясен произхода на парите, с които те я купуват".
Той обясни, че предложението на ГЕРБ е било да се направи предложение на Министерски съвет за законодателни промени след диалог с европейската комисия. „Това обаче беше бламирано, защото БСП и Атака се договориха за това. Затова подкрепихме последващото предложение", обясни бившият вътрешен министър. „В момента е важно, че има дебат и трябва да успокоим българските граждани, че всичко, което изпълняваме като ангажимент към Европа ще бъде гарантирано законодателно".