Кой опитва да заличи тайните на ДС?

Булфото
share

Като слух определи Екатерина Бончева информацията, че Комисията за разкриване на досиетата ще бъде закрита. Бончева, която е член на комисията, обясни в сутрешния блок на БТВ че единственият човек, който повдигнал въпроса и застанал с името си, бил Сергей Станишев.

„Възстановяването на параграф 12 означава, че някой се страхува да се разбере до край размера на Държавна сигурност и колко са пострадали от репресивния апарат. Иначе няма да станат ясни още хора на високи позиции, които са сътрудничели на ДС“, каза Бончева.

Параграф 12 предвижда забрана на проверката за принадлежност към бившите тайни служби на бивши началници на отдел или на сектор във Военното разузнаване и Националната разузнавателна служба след средата на юли 1991-ва година. Той беше отменен от предишния парламент. Бончева заяви, че надява на разума на ДПС да спре връщането на параграфа, защото „етническите турци са сред най-големите страдалци на този режим“.

Освен това тя посочи, че от служба „Военна информация“ отказали да предадат документи на комисията, което е нарушение на закона.

Бончева обясни откъде, според нея, са тръгнали слуховете за закриване на комисията. „Ние бръкнахме в най-болезнената страна от въпроса за прехода – как икономически е бил извършен този преход. Този слух тръгна, когато ние проверяваме кредитни милионери или длъжници, когато проверяваме банки, когато виждаме как са се разпределяли потоците от парите от 1989 година насам под каквато и да е форма“, заяви тя.

До момента от тази група са били разкрити 8600 сътрудници на ДС, като от тях са обявени публично 7600. Починалите по закон не се обявяват.

„Това за мен е опит да бъде преустановено установяването на принадлежност. Защото никоя друга структура не може да установи принадлежност“, каза Бончева. Според нея се правят опити да се зачеркне една политика, която е и държавна, защото е сред темите и в ЕС. „Ние какво искаме? Да скрием миналото? Какво печелим от това?“, попита тя.

Бончева коментира и хипотезата, че е възможно Комисията по досиетата да премине на подчинение на Държавна агенция „Архиви“, чийто началник е Иван Комитски – човек, за когото се знае, че е унищожавал документи. „Фактът е факт. 1990 година, когато е било голямото унищожаване на досиетата от Атанас Семерджиев, тогава г-н Комитски е бил в една от комисиите, /.../ която е унищожавала досиета“, посочи тя. Според нея човек, занимаващ се с архиви, не би трябвало изобщо да си помисля за унищожаване на документи.

Бончева каза още, че е важно да се разкрие цялата информация, защото там има много човешки драми. Освен трагични, в документите са описани и много комични случки. Като тази за човек, който през 80-те години е бил оперативен работник и получил разпореждане да унищожи документи. Тъй като не е инструктиран как точно да го направи, оставил част от книжата неизгорели в печката. „След което първичната партийна структура го порицава, а по-късно той става част от Управителния съвет на „Токуда“.

„Аз лично смятам, че няма да се закрие комисията, защото ние сме и част от една европейска мрежа. От Европейската комисия вече се обадиха да питат какво става“, заяви Бончева.

Водещи новини

Още новини