Ако някой е очаквал Европейската комисия изведнъж да се впечатли от нашите проблеми и да изсипе пари, които да харчим по наше усмотрение, няма да се получи, никога не е била това целта. Това заяви пред български журналисти в Брюксел министърът на външните работи Кристиан Вигенин по повод възможната подкрепа за България от ЕС за справяне с потока от сирийски бежанци, предаде БТА.
Министърът уточни, че е възможно страната ни да получи възможност да използва за целта част от неусвоените средства от европейските социални фондове по бюджета на ЕС за 2007-2013 година.
Не ми се ще да се създава впечатление, че взимаме от българските граждани, добави Вигенин с уточнението, че става дума за неусвоени фондове, чийто срок изтича. Има различни възможности, които трябва да подредим в план и да започнем да работим, посочи той. По тези въпроси утре министърът ще разговаря с еврокомисаря по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и действията при кризи Кристалина Георгиева.
Вигенин отбеляза, че въпросът с бежанците е пряко свързан с развитието на обстановката в Сирия и дали скоро може да се разчита на мир.
Дори утре да има мир в Сирия, бежанският поток няма да секне веднага, много от тези хора вече няма къде да се приберат, поясни той.
Министърът отбеляза, че утре в нашата страна пристига мисия на ЕК, която ще оцени положението с бежанците на място. Темата ще залегне и в предстоящите срещи на министъра с председателите на групите на ЕНП, на социалистите и на Зелените в Европейския парламент.
Помолен да коментира изявленията на представители на френското правителство от последните дни по повод приемането на България и на Румъния в Шенген министър Вигенин заяви, че му е много трудно да разбере логиката на тези изказвания. Готовността за членство в Шенген няма никаква връзка с бежанците, които влизат в нашата страна, посочи той.
Разполагаме с по-добро обезпечение на контрола по границите от държави, които вече са в Шенген, заяви Вигенин.
По неговите думи това, че България е извън Шенген, не бива да бъде приемано като поставяне на държавата в някаква втора категория. Министърът изрази съгласие, че приемането на България в зоната без гранични проверки би облекчило туризма. Ще продължим да поддържаме нашата готовност и когато решат, че са готови да ни приемат, ще влезем.
Все още смятам, че присъединяването с въздушните граници е възможно, заяви Вигенин. По негово мнение, отказът на някои държави от ЕС да подкрепят София и Букурещ в този път се дължи по-скоро на вътрешнополитически причини. Там няма какво да направим, това е тяхно суверенно решение, посочи министърът.
По повод на предстоящите през октомври доклади на ЕК за страните от Западните Балкани по пътя им към членство в ЕС министър Вигенин отбеляза, че преговорите за подписване на договор за добросъседство с Македония продължават.
Тази тема ще залегне в предстоящия утре разговор на Вигенин с еврокомисаря по разширяването на ЕС и политиката на съседство Щефан Фюле. Министърът уточни, че неговият македонски колега Никола Попоски има пълното разбиране и съзнание, че такъв договор трябва да бъде подписан, най-малкото защото България има такава нагласа.
Вигенин не се ангажира със срокове, в които може да се стигне до решение за подписване на двустранния договор. Македонската страна е по-заинтересована от подписването на такъв договор, тъй като без него не можем да се съгласим за определянето на дата за начало на преговорите (за присъединяване към ЕС), уточни министърът.
Готови сме да кажем "да" във всеки момент, в който договорът бъде подписан, заяви Вигенин.
Той отбеляза, че това няма да бъде достатъчно условие за Македония, тъй като има проблем и с Гърция, както и с изпълнението на препоръките на Европейската комисия. Министър Вигенин участва в днешното заседание на Съвета на ЕС по общи въпроси.
Сред основните теми на срещата бе състоянието и бъдещето на фондовете за сближаване, по които нашата страна получава средства. Вигенин коментира, че България е закъсняла да постави навреме въпроса със срока на усвояване на тези средства и вместо до 2016 г., ще може да разчита на тях до 2015 година.