Манолова: Новият Изборен кодекс ще е готов в средата на октомври

share

Промени в Изборния кодекс, които изискват и промени в Конституцията на България изобщо не стоят на дневен ред и са отпаднали от проекта за нов кодекс, който изготвя временната комисия на 42-рото Народно събрание с председател Мая Манолова. Това стана ясно след днешното заседание, на което бяха изслушани становищата на членове на Обществения съвет, който работи към парламентарната комисия.

Мая Манолова съобщи, че в поставените срокове и най-вече с оглед конфигурацията в 42-рото Народно събрание на практика е невъзможно да се постигне мнозинство от две трети, необходимо за промяна в текстове на основния закон на държавата.

Проектът на комисията вече е почти готов по отношение на съгласуването му с Обществения съвет и неправителствените организации и от следващото заседание на комисията отделните парламентарни групи ще трябва да започнат приемане на отделни точки и параграфи. Крайният срок, в който временната комисия трябва да излезе с проектозакон, е средата на октомври.

Сред основните пунктове в становището на Обществения съвет е създаването на изборен регистър, което се приема от членовете на комисия и е включено в законопроекта, но ще се случи на базата на следващите избори и ще на практика ще заработи едва след това.

Съветът се обявява и за въвеждане на задължителна преференция с нулев праг. Засега в законопроектът преференция има, но не е задължителна и не е отбелязано, че прагът ще бъде нулев. Тепърва обаче предстои подобни промени да се правят по време на
обсъжданията между отделните четения на законопроекта в комисиите и пленарна зала.

По отношение на машинно гласуване, по всяка вероятност такова ще има още на следващите избори, но то ще бъде пилотен проект, тоест ще върви успоредно с досегашния начин на упражняване на вота и няма да бъде въведено във всяка една секция, а просто ще послужи за проба.

Общественият съвет настоява и за въвеждане на избирател регион „чужбина". По думите на Мая Манолова този вариант се обсъжда в рамките на дебатите, но в европейската практика почти няма подобен пример.

Общото становище на обществения съвет бе, че така изготвеният проект е „една добра основа" за изработване на съвременен изборен кодекс, сподели един от членовете на съвета Владимир Брезоев.

Водещи новини

Още новини